Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Mees vaatab armukadedalt pealt kui naine teisega
Tutvus  |  Suhted

Millal vanusevahe suhtes tähtsaks muutub?

Vanus on kõigest number: me kõik oleme seda väljendit kuulnud ja paljud nõustuvad sellega. Tõepoolest, keegi pole „kivisse raiunud“, et partnerite (märgatav) vanusevahe peaks lähisuhtes erilist rolli mängima.

Kuna see teema siiski paljusid huvitab, uurime käesolevas artiklis – millal vanusevahe tähtsaks muutub. Ehk sellega seotud riskide kohta.

Teismelised on ohugrupp. Esmalt selline tähtis reegel, et teismeline peaks valima teise omasuguse. Sellel perioodil võib inimene palju ja suhteliselt kiiresti muutuda, eriti varases teismeeas. Tublisti vanema partneri on riskantsem kui eales hiljem.

Vanem partner paneb teismelise õlgadele kohustuse käituda küpsema täiskasvanuna kui too tegelikult on – et olla partneri moodi või isegi tema nõudmistele vastamiseks – ja teismeline pole selleks tõenäoliselt valmis.

Siia kuuluvad ka kergesti tekkima kippuvad paarid, kus näiteks naine on kuni 20 või natuke vanem ning mees oma 30ndates. Sest noored naised tunnevad teravat puudust tähelepanust ning vastavas vanuses härra võib osata seda pakkuda, ja on saanud aega õppida ennastki kõige atraktiivsemast küljest näitama.

Vaimne küpsus. Suure vanusevahega paaride püsimises mängib tõenäoliselt suurt rolli just see tegur. Noorele inimesele on üldiselt omased kärsitus, rahutus ja energilisus, vanemale pigem rahulikkus ja kannatlikkus (kuigi see on muidugi individuaalne). Küsimus on aga: kas suudate teineteise tulisust jahutada või stabiilsust taluda?

Hobid ja huvid. See ei tundu esmapilgul suur asi, aga muutub tublisti tähtsamaks, kui hakkate koos elama. Sest hobid ja huvid mõjutavad nii üldist elustiili kui ka ootusi partneritele.

Näiteks: noor inimene püsib tõenäoliselt kaua üleval ja armastab hommikul kaua magada, vanem inimene on pidanud elu korrektuuride tõttu tõenäoliselt juba harjuma korrapärasema graafikuga. Noor inimene sööb rohkem ebatervislikke asju võileibadest kiirtoiduni, vanem inimene on hakanud tõenäoliselt mõtlema, kuidas oma keha eest hoolt kanda. Või siis noor inimene armastab tümakat kuulata, aga vanemal inimesel ajab see kananaha ihule.

Ebakindlus. Mõte vananemisest ei meeldi kellelegi, eriti inimesele, kes on suhtes see märgatavalt vanem pool. Kui näed nooremat partnerit omavanusega rõõmsalt vestlemas või muul viisil tema seltskonda nautimas, tekib kergesti mõte, et äkki nad sobiksid paremini või juba meeldivadki teineteisele liiga palju. See tekitab muidugi aga palju ebameeldivaid tundeid ja mõtteid, mis stressi kaasa toovad, alguses mõtlejale-tundjale, siis ka tema partnerile, kui too seda märkab.

Minevik. Mida vanem partner, seda rohkem on tal tõenäoliselt „pagasit“, mis suhtesse kaasa tuleb ja millega tuleb kindlasti arvestada. Alustades näiteks laste omamisest, kelle tõttu tuleb vahel suhelda ka nende ema või isa või teab kellega veel.

Pere planeerimine. Kas ootate elult samu asju? Kümneaastane vanusevahe võib tähendada väga erinevaid hoiakuid. Näiteks: kas vähemalt üks teist tahaks ja saaks veel koos lapsi saada? Kui esialgu ka erinevustest üle olete, võib sellest ajapikku suur hõõrumine tekkida.

Koos vananemine. Jah, ta on 45aastase kohta igati seksikas ja esinduslik, aga kas sa kujutad temaga end koos vanaks saamas? Või siis vastupidi – ta on 20aastase kohta päris küps, aga kas sa tõesti usud, et ta tahab sinuga ka kümne aasta pärast koos olla? Või näiteks: kuidas sa end tunneksid, kui oled keskealiseks saamas ja partner hakkab pensionieaks valmistuma?

Parim, kui püsipartnerid tunnevad end mugavalt koos igas olukorras ja paigas. Mitte nii, et kodus kahekesi on lahe ja toidupoes ehk ka (kuigi sabas teie ees seisja vaatab imelikult, et ümbert kinni hoiate), aga pidutsemas eelistate käia pigem eraldi, et seltskonnas piinlik ei hakkaks.

Õnneks on kuldreegel siiski muidugi see, et kui teid endid ei häiri, siis polegi ju probleemi. Kes ikka tahab teise inimesega koos olla, teeb vajalikud ohverdused ja muudatused oma elus, et see toimiks. Suhtega peavad kõik nagunii tööd tegema, olgu nad kasvõi samal päeval sündinud.