Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Kallistavad kallimaga

4 suhteprobleemi, mille eest vastutad sina – mitte su partner

Suhetes kehtib selline reegel: selleks, et millestki tüli tõuseks, on vaja kahte osapoolt. Teps mitte iga tüli pole aga põhjustatud mõlema poolt – tihti juhtub, et selle eest vastutab ainult üks. 

Kui mõtled oma suhte probleemidele, oskad tõenäoliselt välja tuua mõne kriisi, mis tekib just kaaslase tõttu. See lugu on aga siiski just nendest, mille tekkimise eest vastutad just nimelt sina. 

Valisime sellise käsitluse, sest suhteid saab tihti paremaks muuta ainult iseennast parendades. Eesmärk pole kellelegi küll näpuga näidata, aga õpetada märkama oma isikliku panust konfliktide tekkimises.

Sa tunned end suhtes ebakindlalt

On väga raske olla suhtes kellegagi, kes võrdleb sind teiste meeste/naiste või näiteks oma eksidega, või sul on selgeid tõendeid selle kohta, et ta pole väga lojaalne, või ta soovib sind kuidagi muuta. 

Kui aga kaaslane käitub üldjoontes viisakalt ja austavalt, aga su ebakindlus püsib (parimal juhul ainult vahel pead tõstes), pead ausalt peeglisse vaatama ja tunnistama, et asi võib olla sinus. 

Kellel on raske end armastada või vähemalt enamjaolt aktsepteerida, see ei suuda ka turvalises suhtes end kindlalt tunda. 

Keskendu ebakindluse tekkides mõttele, et su vead või puudujäägid pole tõenäoliselt nii hullud, kui sa ise tunned, ja su head omadused on tõenäoliselt rohkem väärt, kui ise arvad. Sealt edasi on võimalik juba sügavamale endasse süübida, et uurida, millest ebakindlus üldse tekib.

Sa eeldad, et ta võib petta

Jah, nii mehed kui ka naised võivad petta – isegi siis, kui pealtnäha on suhtega kõik korras. Aga pidev selle eeldamine mürgitab ainult enda tuju ja suhte “õhustikku”, mitte ei muuda sind võimalike petmiste osas tähelepanelikumaks.

Seda, kui pühendunud kaaslane sulle on, märkad ruttu. Juba esimesel kuul märkad näiteks, kui palju tal on kombeks sõna pidada, sinuga ise vestlusi algatada ja kontakti otsida, telefonis kellegagi aina suhelda, oma minevikust rääkida, salatseda jne. Mingi sisetunne tekib üsna ruttu, mis tõenäoliselt aja jooksul ei muutu, vaid aina süveneb.

Ka pealtnäha sobivaim partner võib teoreetiliselt muidugi halvas mõttes üllatada, aga kui ta käitumine selleks põhjust ei anna, teeb pidev kahtlustamine ainult halba. See väsitab nii sind, teda kui ka teid üheskoos paarina.

Sa algatad väikseid nääklusi

Jah, partner peaks su tundeid ja arvamusi tõsiselt võtma. Kui sa aga pidevalt ka tühiste asjade tõttu vaidlusi alustad, peaksid iga kord enne probleemi tõstatamist endalt küsima: kas pahandamiseks on head põhjust või ma otsin lihtsalt põhjuseid pahane olla? 

Sellisel viisil võid avastada, et õõnestad oma suhet ise sellest isegi teadlik olemata. Miks sa seda teed, on juba eriküsimus. Kas sa äkki ei usu, et väärid armastust? Siis vaata, mida esimese punkti lõpus juba soovitasime. Sul on oma väärtus, mida ka kaaslane nägi, kui just sinu valis.

Sa tunned survet kindlal viisil käituda

Kui partner sinust tõesti hoolib, on talle eelkõige tähtis sinuga koos olla, mitte see, et sa pidevalt kindlal viisil käitud või välja näed. Seda võiks eriti silmas pidada inimesed, kellele on väga tähtis kogu aeg võimalikult “tuunituna” ringi käia (välimus, rõivastus, meik vms), sest väidetavalt ühiskond survestab teda.

Kui kaaslane ei püüa sind pidevalt “suunata”, aga sina tunned ikka pidevalt surve teatud viisil olla, on asi küll pigem sinus. Siis on tähtis õppida end rohkem aktsepteerima ja vähem oma puudujääkidele keskenduma.

***

Kui õpid ennast jälgides ja partneri reaktsioonide põhjal paremini märkama, kuidas just sina panustad suhtestressi ja tülide tekkimisse, võib sellest kujuneda värskendava teekonna algus, mis sind aina paremate suhtekogemuste juurde juhatab!