Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Amoremi tutvus: kaaslasega koos

Kas teistele tasub üldse ootusi seada?

Kes poleks kuulnud sellist suhtenõu, et teistelt millegi ootamine on ohtlik – lõpuks ei suuda me ka ise kõikidele ootustele vastata ega kõiki lubadusi pidada, olgu need antud siis endale või kellelegi teisele. Kes teistelt midagi ootab, see tõenäoliselt pettub.

Mulle tundub, et see pole siiski päris tõene. Me tõlgendame sõna „ootused” lihtsalt valesti. Liiga kitsalt, kui täpne olla.

Tegelikult me seame ju teistele kogu aeg palju erinevaid ootusi, iga päev. Kui näiteks oleme täiesti võõrad ja teineteisest tänaval mööda kõnnime, siis eeldame, et kumbki teist äkki ei ründa või sega. Kui lähen restosse sööma, kehtib eeldus, et ma käitun viisakalt ega kisu end näiteks võõraste ees alasti – ja maksan enne lahkumist, mitte lihtsalt ei kõnni minema.

Me eeldame kogu aeg paljusid asju. Et kolleegid ei ilmu purjus olekus tööle, et meie lapsed lähevad igal hommikul kooli, mitte näiteks parki mängima, et inimesed ei püüa üksteisele niisama heast peast viga teha, et teised on meie vastu põhimõtteliselt heasoovlikud või vähemalt neutraalsed jne.

Tõsi on muidugi samas ka see, et inimesed tihti pettumuse valmistavad, kui neilt kindlat käitumist või mõtlemist eeldada. Kuidas see vastuolu lahendada?

Pakun, et probleem pole meie ootustes, vaid pigem selles, et me ei oska adekvaatselt reageerida, kui teine inimene neile ei vasta. Me peaksime küsima: mis edasi, mida nüüd teha?

Millegi eeldamine on iseenesest normaalne ja vajalik – see võimaldab meil kõikvõimalikke suhteid tugevdada ja süvendada. Eelduse põhjal sünnib kõik, millest suhe koosneb: teineteisele lähenemine, vestluse alustamine, teineteisele üha rohkem pühendumine, selgitamine, mida keegi suhtelt ootab, vajadusel muudatuste elluviimine.

Nii et teisele ootuste seadmine on täiesti normaalne. On okei eeldada, et teine annab oma parima ja ootab sama sinult. Vahel need eeldused ei täitu või siis täituvad vähemal määral kui oodatud. See on osa elust.

Aga ootused on need tööriistad, mis võimaldavad elust ja suhetest midagi õppida. Ootused õpetavad meile, mida üldse vajame, mida suhte toimimiseks andma peame, mis võimaldab meil armastada, mille tõttu haavata saame… ja millal on õige aeg suhe lõpetada.