Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Vallatu paarike restoranis kohvitamas

Kui sulle suhtemängud ei meeldi… siis ära mängi!

Suhtemängud – soosida neid või mitte? See on alati sinu valik, kas ja millistesse mängudesse sa ükspuha millises suhtes laskud.

Mõned on ju üsna süütud ja toredad, näiteks oma lõbuks kergelt flirtimine. Mõned kujunevad samas kole rakskeks, nii et võivad emotsionaalselt täitsa rivist välja lüüa. Aga inimesed õpivad ohutul ja ohtlikul lõbul ruttu vahet tegema, piisab ühest-kahest kogemusest, mida paljud hankisid juba varajases teismeeas.

Inimene on aga muutlik ja vahel liitub mänguga ainult seetõttu, et keegi teine selle algatas. Aga sa ei tohi unustada, et kes mängib, see on ise vastutav. Sina sead paika, milline su elu on ning mis sulle sobib ja mis mitte. Keegi teine sinu valikutes süüdi pole.

Kui näiteks „Mis me üldse oleme?“ nimeline mäng on sinu jaoks liiga koormav, siis ära löö kaasa. Mõtle välja, mida teiselt inimeselt ootad, ja kui temal on sellest erinev arusaam, siis eemaldu. Kui ta seda isegi arutamast keeldub, on see juba ise halb märk. Igatahes valiku pead tegema sina. Kui sulle tingimused ei meeldi, siis võib mängu alati katkestada. Sa ei pea oma vajadusi alla suruma, et kellegi teise seatud reeglite järgi painduda.

Mängudega seotud risk on see, et kui fun lõpeb ja halb seis tekib, siis hakkab see tihti õõnestama meie enesekindlust ja usku enda väärtusesse. Kuna mängude põhiosa toimib vaimsel pinnal, siis võib end isegi haigeks mõelda. Sa püüad iga pisiasja tõlgendada ja konteksti panna, hakkad partnerit kahtlustama, ennast ebateadlikult süüdistama ja… kulutad kokkuvõttes vaid enda väärtuslikku tähelepanu ja energiat.

Kui kaks inimest mängureegleid koos ei kehtesta ja üks laseb need teisel paika seada, siis ei maksa loota, et seis muutub peagi soodsamaks. Mängud pigem jätkuvad. Aga siin tulebki meenutada, et mängida saab ainult siis, kui kumbki sellega kaasa läheb.

Toome kehvades suhetes levinud mängude kohta näiteid ka:

  • kuum/külm: sa meeldid talle, ta suhtub sinusse külmusega, ta läheneb ise, ta tõmbub eemale ega lase sul järele tulla… sa ei tea kunagi, mida tema puhul oodata
  • vaikimismäng: ta tõmbub eemale, kui leiab, et sa oled teda sõna või teoga kuidagi solvanud
  • arutame-seda-hiljem-mäng: plaanile, inimesele või suhtele pühendumine selle mittepühendunuimal viisil. Näiteks teiste ees püsib eemal, aga kahekesi olles käitub nagu suhtes. Või tahab ainult suhetega kaasnevaid hüvesid, aga lükkab tagasi võimalikud kohustused või ootused.
  • armukadedus: ta ei taha, et sa teistega suhtled ja välja lähed, flirdib sinu ees teistega, et sind kadedaks muuta vms. Eesmärk on muuta sind teie ebakindlaks.
  • süüdistamine: „kui sa oleksid nii või naa käitunud…“ parem kata kõrvad ja eemaldu!

Mainitud mängud ei kõla sulle tõenäoliselt kuigi toredana, ega peakski! Need ei loo kahe inimese vahel usaldust ega häid tundeid, vaid pigem hävitavad neid. Küll aga on mängude pluss see, et kui sa ei taha, siis sa ei pea kaasa lööma.

Mida lihtsamalt igasugusele suhtlemisele lähened, seda väiksem on oht saada mingisse nõmedasse mängu kistud. Kui ikka tunned, et teil on probleem, aga tema eitab seda, siis ära nõustu temaga.

Kui miski ei toimi, siis ei hakka see toimima ainult teisega nõustudes. Parem lihtsalt tunnista endale kaotust ja vajadusel eemaldu.

Nii et kui sulle mängud ei meeldi, siis ära lihtsalt mängi. Aga see on otsus, mille pead sa ise tegema.