Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Armastuse leidmine: üksik naine igatseb kaaslast

Kuidas praegusel võltsi ja rämpsu ajastul armastust leida

Kui inimestelt küsida – või näiteks veebist teiste arvamusi lugeda – siis jääb mulje, et paljud pole moodsa kohtingueluga rahul. Lühidalt võib probleemi kokku võtta, et liiga palju leidub isekust, võltsi ja rämpsu.

Muidugi oleme me ise kohtinguelu selliseks kujundanud – täpselt nii, meie kõik koos, osad selliseid norme paika seades, teised neil püsida lubades.

Kui aga süüdlase otsimise mängud kõrvale jätta ja lihtsalt ausalt tunnistada, et nii praegune olukord ongi, siis võib küsida, et kuidas ka halvas seisus parima tulemuseni jõuda. Seda muidugi eeldusel, et sa tahadki ausat ja tervislikku suhet, mitte isekust, võltsi ja rämpsu.

Amoremi on õnneks teema üle juurelnud ja leidnud lahenduse, mis võiks kasulikuks osutuda. Mida siis täpselt teha? Nagu ikka, kui tahad maailma paremaks muuta – alusta endast.

Armastus on elav energia. Nagu iga elus asi, suudab see elus ja terve püsida ainult piisava vabaduse ja liikumisruumi korral, mitte kitsate raamide ja reeglite vangikongi surutuna. Seega on meil šanssi armastuseni jõuda, kui loome elavaid suhteid, alustades suhtest endaga ja siis liikudes teiste poole.

See tähendab, et me ei keskendu juba praegu endas oleva eitamisele – vastandumisele, peitmisele, võitlemisele, meeleheitlikule püüdele seda muuta – vaid selle tunnistamisele.

Sa ei saa muuta seda, mis sinu sees juba on, küll aga seda, kuidas sellesse suhtuda. Kui suudad juba leppida, et sinu sees on palju rohkem kui see, mis endale väga meeldib, on esimene samm tehtud.

Okei, lepi endas toimuvaga – mida see praktikas tähendaks? Kuna me räägime siin suhete kvaliteedi tõsmisest, siis algab kõik sellest, et tunnistad endale ausalt, mida suhetelt tahad ja vajad, seejärel aga tunnistad seda ka partnerile.

Tihtipeale inimesed kardavad seda teha, sest kardavad äratõrjutud saada, aga vaikne rahulolematus on igasugusele suhtele pikas plaanis mürgisem kui enda eest seismine – nii endaga kui ka teistega.

Jah, sul on täielik õigus oma vajadused ja soovid alla suruda, neid vaikselt kaasas kanda ja loota, et küll partner kunagi muutub. Et ta kunagi ärkab ja hakkab hoolima viisil ja ulatuses, millest seni oled ainult unistanud. Hakkab sinus sponsori või seksipartneri asemel tõelist partnerit nägema. Leiab, et tahab sinuga palju lähedasem olla kui seni. Või siis äkki oled just sina see, kes paneb teda meelt muutma.

Aga oma maailma lood sa siiski ise, nii et keskendume pigem sulle. Äkki sa ühel hommikul lepid endaga nagu sa oled, mis annab võimaluse ka teistel sama teha või vähemalt seda aktsepteerida? Äkki sa oled sel võltsi ja rämpsi ajastul mitte lihtsalt passiivselt ootama, vaid end armastusele ja teistele inimestele avama? Äkki sa tunnetad vajadust tõelise armastuse järele nii tugevalt, et mingi mänguga enam ei lepi? Äkki sa hakkad tunnistama, mis sinu sees tegelikult toimub, selle asemel, et demagoogitseda, põhjendada, ettekäändeid leida…?

See kõik on tõesti võimalik. Aga sa ei leia armastust enda ega teiste eest, kui lihtsalt mängid kaasa, mida iganes keegi ees suvatseb mängida. Õige tee on reeglid kõrvale jätta ja juhinduda millestki palju tõelisemast – tundest sinu sees.

Täpselt nii, nagu jorutab Nublu suve suurimas hitis „Mina ka”. Ära kuula sõpra, kes soovitab kaks tundi oodata, enne kui meeldivale isikule tagasi kirjutad, või üldse kirjutad. Võib-olla see meeldiv isik vastaks sulle ka kiiremini, kui ta sõber poleks tal soovitanud kindlasti kaks tundi oodata… käitu nagu sa tunned, et peaks käituma. Nagu sa tahad, et keegi sinuga käituks.

Me oleme muutunud kollektiivselt nii araks, et enda avamist vaadeldakse kui julgustükki, rumalust või samuraistiilis enesetappu. Me kardame tunnistada, mida me tunneme, veel vähem seda teistele avaldada – aga mida kauem sellist mängu kaasa teed, seda nõrgemaks su kontakt endaga jääb, nii et lõpuks sa tõesti ei tunne justkui enam midagi. Suhe endaga on nagu iga teine suhe – kui sa aus pole ja autentsest kontaktist hoidud, siis see närtsib ja kuhtub ja vajub ajapikku surmaunne.

Ja mis sellisel allakäigutrepil alles jääb? See, mida praegu näemegi. Mängime mänge, ei hoia suhet avatud ja elus, vaid järgime igasuguseid reegleid, vaevame end ja teisi punktini, kus armastus muutub millekski müütiliseks ja kättesaamatuks nagu ükssarvik.

Moodne kohtinguelu on halvas seisus, sest me ei julge enam meie endi sees toimuvale otsa vaadata ja seda tunnistada. Aga hirmu alistab ainult armastuse poole püüdlemine, mis algab aususest endale ja teistele tunnistada, mis su sees toimub.

Kui oled enda ja teiste suhtes aus, siis saab armastusest nagu valgusvihk pimedasse ruumi, mõõk, mis võltsi ja rämpsu läbi lõikab. Armastus kutsub sind juhinduma tundest, mitte mis iganes lolle ettekirjutusi sa oled endale teinud ja teha lasknud.

Armastus annab sulle veendumuse ja hoo aina veel ausam ja autentsem olla. Kõndida hirmutavasse paika, kus pead end teistele avama, mitte sügaviku äärel seisatama, et lasta kõigepealt teistel hüpata ja siis edasi vaadata, mida teed. Armastus paneb sind edasi liikuma, ei kuula hirmu, vaid sunnib selle vaikima.

Moodne kohtinguelu põhineb illusioonil, et armastuses on kindlad ja täpsed reeglid, mida järgides saadki soovitu. Aga armastus on teekond, mitte kindlasse punkti jõudmnine. See pole midagi sinust väljaspool olevat, vaid õitseb ja kasvab sinus nagu taim. Kas sa varustad seda taime piisavalt toitva pinnase ja veega, või peidad selle sahvrisse ja loodad, et see ise kuidagi elus püsib?

Armastus leiab sind, kui sa otsustad lõpuks olla sina ise. See tähendab oma vajadusi ja soove ausalt tunnistada, mitte püüda arvata, mida teised tahavad, ja siis selle järgi juhinduda. Ükspuha kui pai sa oled, kui partneri sees pole seda õiget tunnet, siis kannatab suhe nagunii.

Armastus leiab tee su juurde, kui hakkad kuulama ennast, mitte esmajoones teisi. Küsid endalt igas punktis, et mis tunde see olukord või kellegi käitumine minus tekitab, ja selle põhjal liigud edasi või tagasi või mujale.

Armastus kasvab paigas, kui enesega leppimine ning austus enda ja teiste tunnete ja vajaduste vastu ristuvad. Kus selline paik asub? Lase heal või halval tundel enda sees teejuht olla ja õige marsruut valida. Kaine meel eksitab, tunne sinu sees mitte.