Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Kaaslasega kallistamas rannas

Lihtsad nipid, kuidas oma suhetesse rohkem rõõmu tuua

Sinu elu on su enda looming – kuidas sina käitud, nõnda maailm reageerib. Mida külvad, seda lõikad, ütleksid vanaisa-vanaema, kui sa neid veel kuulaksid.

Aga et su tähelepanust on saanud hinnaline ressurss, mida ei jagu enam teps mitte igale poole, siis teeme aastavahetusele vastuminemise puhul kiire konkreetse ülevaate, kuidas oma suhteid algaval aastal paremaks muuta. Sest arenguruumi ju veel on, eks?

1. Ära oota teistest alati halvimat. Tegelikult ka. Suhete parim alguspunkt on usaldus, kuigi see kõlab klišeeliselt ja paljudele isegi ohtlikult.

2. Lepi sellega, et inimesed on nagu nad on. Keegi pole üliinimene, ka sinul endal on piirid. Nii et mõistev olla ja andestada, kui inimesed alati ootustele ei vasta. On suur vahe, kas keegi isegi ei ürita või su ootused on alati suuremad.

3. Meenuta, et veatuid inimesi pole olemas, aga paljude puudustega on võimalik elama õppida. Iga inimese juures on midagi, mida kohe ei kannata, aga samas on ka palju väikseid miinuseid, mis polegi ju eriti tähtsad, kui inimene ise armas on.

4. Ära nuhi (enam) oma partneri telefonis. Igaühele on oma ruumi vaja, ja teadmist, et partner usaldab teda ka eemalt. Ära nuhi tema telefonis ja ära sunni teda näitama, kellega ta vestleb. See kõik teeb suhtele pikas plaanis rohkem kahju kui su hingerahu ja oma tahtmise saamine väärt on.

5. Ütle välja, mis südamel. Nii nega- kui ka positiivsed tähelepanekud – kui miski meeldib ja kui miski häirib. Tahad midagi ebaolulist öelda? Tee seda! Sul on saladusi või piinlikke tundeid, mida jagada? Tee seda! Suhte alus on enda avamine. See on ainus võimalus oma kaaslast paremini mõista ning lasta tal sind tundma õppida. Rääkimine aitab ka usaldusel kasvada. Ja kui talle ei meeldi, kuidas sa räägid ja mõtled, siis saad sellest vähemalt ruttu teada.

6. Suhtle vägivallatult. See tähendab, et räägi sellest, mis südamel, aga ilma teist ründamata. Seleta, mida tunned, lisa, millest see tunne tekkis, ja arutle, et mida sellises olukorras edaspidi peale hakata. Taoline lähenemine eeldab muidugi haavatavolemist ja oma vigade tunnistamist. Ja pikas plaanis on tasuks palju selgem ülevaade, milline teie suhe olla võiks ja kus te kohe üldse ei ühildu – või arvate, et ei ühildu.

7. Pea meeles, et probleemi eest vastutavad mõlemad, mitte ainult sina või su partner. Ära püüa ei end ega teist õigustada ja vastutusest vabastada. Lisaks meenuta, et see, kuidas keegi mingile asjale või olukorrale reageerib, sõltub suuresti ta taustast ja isiklikust emotsionaalsest pagasist. Miski pole üheselt hea või halb.

8. Õpi tundma partneri emotsionaalseid sagedusi ja nendega leppima. Kui sulle meeldib näiteks pidevalt tšättida või isegi helistada, aga tema võib saata mööda päevi ilma suhtlemata, siis see ei tähenda kohe, et midagi on valesti. Äkki teie kontakti- ja suhtlemisvajadused erinevad. Ei tasu kohe järeldada, et ta ei hooli või et sina hoolid kindlasti rohkem.

9. Aga kui te pidevalt täiesti erineval leheküljel viibite, siis on kõll mõtet arutleda, et kas peaksite üldse koos olema. Kui näiteks ühele ei meeldi teist absoluutselt kuulata või teie suhtlemisstiilid on totaalselt erinevad.

10. Tunneta oma piire. Uuri võimalikult täpselt välja, mis sind suhtes rahuldab, millega suudad leppida ja mis lihtsalt meeldib. See on ainus võimalus välja selgitada, kas oled kellegagi koos tõesti puhtast soovist koos olla, või näiteks klammerdud tema külge hirmust üksi olla.

11. Naudi ka üksi ja iseseisvalt olemist. Suhte moodustavad mitte kaks poolikut inimest, vaid kaks tervet, kes võivad teineteisega oma elu jagada ja teisele midagi lisada. Suhe ongi parim, kui mõlemad õpivad koos olema ilma enda isikupära alla surumata või – vastupidi – teisele survet avaldamata.

12. Varu kannatust. Ja mõtle, enne kui ütled, sõnu ei saa hiljem tagasi võtta. Ole valmis ka ise pidevalt muutuma ja arenema, ära oota seda ainut teiselt. Kui sina teed vigu, siis ole valmis, et ka tema pole veatu.