Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Paar
Tutvus  |  Suhted

4 küsimust, mida suhte alguses esitada

Kas teadsid, et enne kellegagi kohtingule minemist ja lähedasemaks saamist tasub kaaluda mitut asja, millel on oluline mõju tulevase suhte õnnestumisele?

Jah, see võib kõlada veidralt. Kui keegi meeldib, siis peaks ju tegutsema tunnete ajel, mitte peaga mõeldes – või vähemalt kinnitab nii see osa meist, kes usub romantikasse, hingesugulase leidmisse ja armastusse, mis kõik probleemid lahendab.

Seda osa meist ei maksa endas kindlasti alla suruda. Aga enne kaaslasega lähedaseks saamist tasub siiski tähelepanu pöörata alljärgnevale. Nimeta meid pealegi ebaromantiliseks ja liigselt kaalutlevaks. Sa tänad meid hiljem, kui AmoreMi.ee toimetust ikkagi kuulda võtsid!

Kas ta on juba suhtes või koguni abielus?

Pole mõtet imestusest õhku ahmida. Selline küsimus on täiesti õigustatud. Nii mõnigi tutvuseotsija elab paralleelselt pereelu ja/või on õnnelikus suhtes. 

Sellised mõned juba kord on – nii mehed kui ka naised –, eeldavad lojaalsust oma püsipartnerilt, aga ise teevad, mida tahavad. Rääkimata vaba suhte harrastajatest, kellele mitmel rindel tegutsemine pole ju probleem.

Kui partneri täpne suhtestaatus pole tähtis, siis pole see küsimus vast nii põletava tähtsusega. Kuigi meie kogemuse põhjal muutub see suhte arenedes tähtsamaks pea igaühele – teadmine, milline on tema positsioon kaaslase elus.

Kui eesmärk on aga luua tõsine suhe, kuhu ei kuulu teisi intiimsuhteid, siis on sel teemal vestlemine võtmetähtsusega. Jääb muidugi oht, et kaaslane valetab selle kohta. Samas ütleb paljugi tema kehakeel ning käitumine. Kasvõi see, kas temaga rääkides tekib tunne, et ta palju asju ütlemata jätab ja varjab.

Kaua ta on vallaline olnud?

Vallaline olla pole kuidagi häbistav, aga kui tal pole tõsiseid pikaajalisi suhteid kunagi olnud või ta on viimase aasta jooksul raske lahkumineku (või isegi abielulahutuse) läbi teinud, võib see olla teatav ohumärk.

Kui inimene tundub muidu normaalne ja huvitub kaaslase otsimisest, aga tal pole erilisi pikaajalise suhte kogemusi, viitab see mingile suurele takistusele. Miski tema elustiili juures – või tõenäolisemalt peas – takistab sellel tekkimast. 

Halval juhul on tal suhte loomist raskendavaid minevikukogemusi, harjumusi või isikuomadusi, nt hirm läheduse ees või pole mingist eks suhtest kunagi üle saanud. Paremal juhul pole ta kunagi suhtes olemise väärtusi mõistnud, kuna on keskendunud pinnapealsetele tutvustele. Mõlemal juhul võib aga tema “kodustamine” nõuda rohkem vaeva, kui hiljem mõistlikuks pead.

Millist elu ta elab?

Sul on suhte osas kindlasti omad soovid ja vajadused, kui hästi tema neile vastab? Ehk teisisõnu: kas see, millist elu ta seni elanud on, tõotab mõlemat rahuldava suhte teket? 

Seda teemat aitavad selgitada tema elu puudutavad küsimused. Kas tal on kindel töökoht? Kui palju ta üldse töötamisele aega pühendab – kui ta viibib kogu aeg tööl või näiteks tööreisidel, on raske tõsist suhet plaanida. 

Kas tal on lapsi? Kas ta elab nendega koos või kui palju ta nendega tegeleb? Aga lemmikloomi või haigeid (lähi)sugulasi? Kas ta tahab paljud nädalavahetused vanematekodus veeta? Kõik sellised asjad aitavad paika panna, kui palju tal on energiat ja soovi suhtele pühenduda ja kas ka sina selleks valmis oled. 

Ainult oma soovidega muidugi arvestada ei saa, aga neid tema nimel alla suruda pole ka pikemas plaanis jätkusuutlik. Eriti mis lapsi puudutab, kes võivad olla riskifaktor omaette.

Kuidas ta lähedastega läbi saab?

Lähedaste all võib mõelda nii vanemaid, lähi- ja kaugemaid sugulasi, lapsi kui ka kolleege ja üldse inimesi, kes teda palju mõjutanud on ja kellega ta palju aega koos veedab.

Mida rohkem on tal üldjuhul sooje, toetavaid ja teineteisega arvestavaid lähisuhteid, seda parem nn suhtematerjal ta olla võib. Mida eraklikum ja suhtluspõlglikum ta nende vastu on, seda raskem võib olla teda veenda ka teie tulevasele suhtele pühenduma ja selle nimel pingutama.

Kokkuvõttes

Paljudele on kerge alustada uut tutvust õhinaga ja ettevaatamatult. Me tahame nautida uudsuse võlu ja pelgame osalt just seetõttu küsimusi, millest oleks kaaslase pikemaajalise sobivuse hindamisel palju kasu. 

Aga kuna uudsuse võlu ja mesinädalad ei kesta igavesti, tasub siin artiklis toodud teemadele siiski mõelda. Suhe, mis algab natuke realistlikumal pinnal ja aususe toel, pole sugugi vähem nauditav kui unistustel põhinev!