Amoremi tutvus- ja suhteblogi

kohting

Kehakeele saladused: 5 võimalust seda kohtingul kasutada

AmoreMi annab sedapuhku kohtingunõu perspektiivist, mida paljud ei märka, aga mis ometi tähtis on – kehakeel. Valdav osa meie kehakeelest pole meile teadlikult-tahtlikult kontrollitav, aga seda, mis on, võiks ju siiski kasutada.  

Kunagi ei tea, mis kohtingul raskeks kujuneb ja siis pakub kindlasti tuge teadmine, et sul on oskusi seisu kasvõi natuke soodsamaks muuta.

Esmamuljet saab jätta vaid korra, seega on järgnevatest nõuannetest enim kasu ilmselt kõige esimesel deidil. Aga muidugi kuluvad need teadmised ära ka hiljem ja üldse esmakohtumistel – kuni tööintervjuudeni välja. 

Hetkel, kui esimest korda suu avad, on su keha juba sinu kohta mõndagi rääkida jõudnud – kehahoiak, žestid, ilmed... Kehakeelega edastatav info moodustab umbes kaks kolmandikku sellest, mida vestluskaaslane sinu kohta üldse märkab. Õpi siis vähemalt natukegi kontrollima, milline info sinu kohta teele läheb! 

Avatud kehakeel

See viitab, et oled enesekindel ja hea suhtleja, aga on lisaks tähtis tegur, et inimesed sulle ka ise üldse läheneda julgeksid. Avatud kehakeel saadab signaali, et oled suhtlemisest huvitatud või vähemalt ei tunne selle ees vastumeelsust, hirmu vms.

Avatud kehakeele märke – hoiad käsi-jalgu lahus, mitte risti, pöördud vestluskaaslase poole, mitte ei istu või seisa tema suhtes küljega, hoiad silmsidet (mitte muidugi kramplikult kogu aeg), väldid pingelisi ilmeid nagu kulmude kortsutamine jne.

Vaata silma

Esimese punkti edasiarendus: silma vaatamisel ja silmsideme hoidmisel on suur väärtus. See näitab teise suhtes avatust ja temaga vestlemiseks head tahet. 

Ligitõmbavale inimesele silma vaatamine võib muidugi närveerima panna ja n-ö enesest liiga teadlikuks muuta, aga selle vältimine jätab kohe kindlasti ebakindlama või suletuma mulje. Õnneks ei peagi seda kogu aeg tegema, mis jätaks veidra mulje. Vaata kasvõi aeg-ajalt ja nii umbes kolme sekundi jooksul korraga.

Puuduta teda

Puudutamine on paljude jaoks keeruline teema, eriti tutvuse alguses. Esimesena puudutamine (aga sellega mitte liialdamine) võib aga suurepäraselt mõjuda. 

Kehaline kontakt on kehakeele puhtaim ja võimsaim vorm. Seda kindlalt, aga tagasihoidlikult katsetades (näiteks teist enda ees uksest sisse lastes tema küünarnuki puudutamine) võib see meeldivuse tekkele ja kasvamisele palju kaasa aidata.

Kuidas teist inimest puudutada ja kui palju või tihti? See sõltub suuresti olukorrast ja kui hea märgilugeja oled. Siin ei aita muu kui katsetamine, kaaslase esmane reaktsioon reedab palju (nt kas ta võpatab või tõmbub koguni eemale, või ei karda kontakti). Proovi ja liigu positiivse reaktsiooni puhul kõhutunde baasil edasi. Esimesel kohtingul ole siiski pigem tagasihoidlik.

Püüa mitte vestlust domineerida

Kui keegi meeldib, juhtub ikka, et võime olla elevil ja rääkida liiga palju. Kummagi osapoole jutuvada ei tohiks siiski vestlust domineerida, sest kuulaja tähelepanu läheb varem või hiljem tahestahtmata uitama, mis teievahelise kontakti püsimist ohustab. Sellest ka viimane ja eriti tähtis nõuanne.

Ole tähelepanelik

Kes suudab märgata, mis temas endas toimub, suudab märgata ka maailma tema ümber. Või siis teiste sõnadega: kes mõistab ennast, see mõistab ka teisi. Suhtlemisel hindamatu oskus, ilmselt nõustud.

Enda tundmaõppimine on eikunagi lõppev pidev töö (sama teiste tundmaõppimise kohta), nii et ära otsi põhjuseid seda edasi lükata. Mediteeri, käi teraapias, tee joogat või pilatest, tantsi, maali, lao müüri: mis iganes aitab sul enda keha ja mõistust lähemalt tundma õppida, aitab ka teiste suhtes tähelepanelikumaks muutuda. Nii selle osas, mida nende suud räägivad, kui ka selle osas, et mida nende kehad räägivad.