Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Naine üksikuna talvel

Kuidas toetada lähedast, kellele pühadeaeg raskeks osutub

Aasta lõpp on selline aeg, mis lausa sunnib endasse vaatama, ka neid, kes seda tavaliselt pigem väldivad. Elutempo muutub aeglasemaks, mis soodustab enesesse süübimist – ja üldse on kahe aasta vahetumisel meile mingi seletamatu sügavam mõju, mis justkui lausa sunnib elu analüüsima ja kokkuvõtteid tegema.

Seetõttu ei üllata, et mõnigi meist pühadel kurvemaks muutub ja endasse tõmbub, sest probleemidest ja murekohtadest ei saa enam nii lihtsalt mööda vaadata. Samuti juhtub (ilmselt sellega seoses) tavalisest enam lahkuminekuid, mis kahtlemata tuju rikuvad.  Viimased paar aastat on meid kõiki korralikult mõjutanud seoses viirusepiirangutega, keda rohkemal keda vähemal määral.

Jagame mõned mõtted, kuidas sina saaksid head lähedast või kaaslast jõuluajal tema kurbusehetkedel toetada ja aidata teda ehk üle aastavahetuse depressioonist.  Ütle talle, näiteks:

... Ma olen sinuga

Ära ürita talle nõu anda. Ära ürita tema probleeme tema eest või temaga koos ära lahendada, seda saab teha ainult tema üksi. Ütle lihtsalt, et oled tema kõrval ja toeks. See on lihtne, aga mõjuv meenutus, et sa oled temaga ja hoolid, ükspuha, mida ta parajasti läbi elab. Teadmine, et sul on toetav inimene kõrval, on väga oluline.

… Sa võid minuga alati rääkida

Midagi hingeliselt läbi elada on paljude jaoks kole, aga sama kole võib olla seda abitult kõrvalt vaadata – see inimene on sulle kallis ja sa arvad teadvat, mida ta tunneb, aga sa lihtsalt ei tea, kuidas tema koormat kergendada. Tahaksid aidata tal end avada ja tema valu eemaldada, aga ta võib-olla isegi ei lase sind ligi, sest ei ole selleks ise valmis. Nii et ära avalda survet, vaid ütle lihtsalt: sa võid minuga alati rääkida. Jäta uks avatuks ja lase temal endal valida, millal ta on valmis seda kasutama.

… Ma armastan sind

Paljud meist ei ütle seda lähedastele piisavalt - tuleb see eestlase kinnisest loomusest või kodust kaasa saadud kogemustest, aga paraku nii see on. Kui kaaslane või sõber on hingepiinas, võib sellest kuulmine lohutust tuua. Kui sa pole ise valmis seda ütlema, siis võid raskel hetkel meenutada, et kui paljud temast hoolivad ja selle üle tasub tänu tunda. 

…Sa lähed mulle korda

Tunnetega kimpus inimene võib kergesti hakata arvama, et tema probleemid on tühised ja tal pole õigust end üldse pahasti tunda.

Meenuta talle, et tunded on tõelised ja olulised ja neil on tähtsust – ta ei peaks neid alla suruma. Kui meenutad kannatavale kaaslasele, et ta läheb sulle korda, siis see kinnitab talle, et keegi võtab tõsiselt nii tema tundeid kui ka olemasolu.

…Sa oled tugev

Kui keegi on eluraskuste all kühmu vajunud, siis võib kõik raskusi valmistada: voodist välja saada, päevaga silmitsi seista, naeratada ja suhelda, kokkulepitud kohtumistele ja üritustele ilmuda jm. Meenuta talle, et ka probleemidele vastu astumine (mitte nende eiramine) on tugevuse märk, isegi, kui need tohutu rasked tunduvad. Mis siis, et seest vedelaks võtab, ta vähemalt üritab eluga edasi minna. See pole tühiasi.

***
Muidugi on kõigest sellest kasu, kui sa tõesti mõtled tõsiselt, kui toetust ja hoolimist lubad. Aga kui juba nii ütled, siis seda ka mõtled, eks? Hoolime ja märkame siis armasaid inimesi meie ümber ning oleme nende jaoks olemas!

Kaunist jõuluaega!