Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Naine lahkub

Pane tähele: üks asi ennustab lahkuminekut isegi kuid ette

USA väga mainekas teadusajakirjas PNAS ilmus uurimustöö, mis ütleb midagi väga intrigeerivat püsisuhete purunemise kohta.

Nagu selgus, ennustab lahkuminekut selgelt üks asi, mida on võimalik mitu kuud ette märgata. Uurijate väitel vähemalt kolm kuud, aga eks see sõltub paarist ka.

Tulevasele kurvale sündmusele viitab partnerite keelekasutus – see, kuidas nad end väljendavad. 

Töö koostajad lugesid ja analüüsisid selle järelduseni jõudmiseks üle miljoni postituse tuntud Ameerika ühismeediasaidil Reddit.com. Nad leidsid, et lahkumineku poole triivijate keelekasutus muutub märgatavalt (pole isegi tähtis, kas inimene kavatseb ise kedagi maha jätta või teda jäetakse). 

Muutused ilmnevad eriti selgelt viimasel koosoleku-nädalal ja keelekasutus naaseb tavaliselt umbes pool aastat peale lahkuminekut.

Muutused ilmnevad suuremjaolt asesõnades (mina, tema jne), eessõnades ja muudes pisiasjades, mida paljud hoolega ei jälgi ega oskaks isegi märgata, kui teine inimene oma keelekasutust muudab.

Uurimuse tegid Austinis asuva Texase ülikooli psühholoogid. See ilmus ajakirjas (Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America), mis on väga tuntud ja prestiizhne.

Asesõnade puhul oli näha, et lahkuminekule lähenevad inimesed hakkavad rohkem kasutama sõnu nagu "mina" ja "meie". Sellised sõnad viitavad kognitiivsetele protsessidele, mis käivituvad siis, kui inimene endas tavalisest rohkem asju läbi töötab: tundeid, mõtteid jne. Sellisel ajal keskendub ta rohkem endale kui teistele, mistõttu keelekasutus muutubki.

Tavaliselt naases keelekasutus varasema juurde kuni kuus kuud peale lahkuminekut, aga mõne puhul kestis see erinev periood kuni aasta. 

Teadlased jälgisid Redditi saidil 6803 inimese mõtteid ning tegi seda kuni aasta enne ja pärast nende lahkuminekut. Eriline rõhk oli mina-lausetel (fookus endal), meie-lausetel (fookus kollektiivil) ja jutumustritel, mis viitasid oma peas asjade läbitöötamisele.

Huvitaval kombel pole see esimene kord, kui uuring ennustab suhte kindlust kõrge täpsusega. 2000. aastal ilmunud eraldi uuringus (loe siin) küsitleti 14 paari ja suudeti veerandtunnise intervjuu järel ennustada, kas nad jäävad kokku, koguni 93 protsendise täpsusega.