Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Armastav paar kallistab

5 viisi, kuidas hea suhe tervisele hästi mõjub

Oleme AmoreMi's avaldanud palju artikleid selle kohta, kuidas põnevat tutvumisprofiili koostada, osavamalt tutvusi otsida ja suhteid paremaks muuta.

Tore on aga ka meenutada, et hea suhe mõjub ka tervisele hästi. See pole lihtsalt sõnakõlks, vaid seda kinnitavad ka arvukad uuringud, mida suhteuurijad on avaldanud.

Ilmselt ei pea pikalt selgitama, kuidas lähisuhe meie tervist mõjutab. Partneri käitumine, emotsionaalne tasakaal ja tervis üldiselt avaldavad mõju ka sulle, ja vastupidi. Suhtestress ja tülid võivad hävitada nii meeleolu kui enesetunde, harmoonia ja partneri toetus aga ka sügavast august välja tuua.

Abielus inimesed kalduvad üldiselt olema parema tervise juures kui vallalised, aga muidugi pole kasu ainuüksi püsipartneri olemasolust.

Aga kui keskenduda kvaliteetsetele näidetele, siis suhteuurijad on uurimistöid läbi vaadates avastanud, et heast suhtest on meie kasu viiel peamisel viisil.

1. Mida parem suhe, seda pikem eluiga. Hea ja toetava kaaslase omamine on üks usaldusväärsemaid vahendeid, mille alusel suhteuurijad oskavad inimese eluea pikkust ennustada. Ennustamise mõttes on see tegur koguni usaldusväärsem kui suitsetamisest loobumine (Holt-Lunstad ja kolleegid, 2010).

2. Mida parem suhe, seda parem uni. Ehk teisisõnu: mida õnnelikum sa oma lähisuhtes oled, seda paremini on lootus magada. Kui aga suhe palju stressi tekitab, kaldub une kvaliteet ajapikku vähenema! (Yang et al., 2013)

3. Mida rohkem vaenulikkust partnerite vahel, seda kergem on kaalus juurde võtta. Depressioonil ja stressil on kaalutõusuga selge seos. Huvitav teada: kes kaaslasega tihti tülitseb, see kulutab söögikorra järel vähem energiat, mis soodustab tüsenemist (Kiecolt-Glaser ja kolleegid, 2017). Konflikte täis suhe meelitab ka suurema tõenäosusega kiirtoitu ja muid lohutusampse hankima, mis toovad kehasse vähe toitaineid ja palju kasutamata jäävaid kaloreid.

4. On ka selgunud, et stressirikast suhet kannatavad inimesed saavad vähem kasu psühhoteraapiast või antidepressantidest kui need, kelle suhted on üldiselt õnnelikumad. Kes aga suudab suhteprobleeme ära lahendada, sel on lootust ka tervise paranemisele!

5. Sa mõjutad oma partneri tervist ja vastupidi. Isegi kui teie elustiilid üldiselt erinevad, jagate te küllap emotsionaalseid kogemusi, mis toovad kaasa sarnaseid mõjusid tervisele. Uuringud ütlevad, et kui üks partner satub tugevalt ülekaalu, siis teise partneri risk samamoodi lõpetada pea kahekordistub. Kergem on sattuda ka alkoholi, sigarettide ja narkootikumide küüsi, kui partner neid pidevalt tarvitab. Kõik see toimib õnneks vastupidi: kui üks teeb midagi tervislikku, näiteks läheb dieedile, teeb partner tihtipeale sama.

Kuidas kvaliteetset suhet üldse kirjeldada/iseloomustada? Vastuse annab ilmselt eelkõige tunne, mis su sees tekib, kui oma kaaslasele ja suhtele mõtled.

Üldisemalt tähendab hea suhe aga eelkõige, et partnerid tunnevad sidet vaimsel pinnal. Nad austavad teineteist, naudivad üksteise seltskonda ja suudavad teise erinevustega leppida. Selline suhe tekitab turvatunnet ja tugeva meie-tunde.

Hea suhe ei teki ega kulge niisama, selle nimel tuleb natuke pingutada ja selleks hingeliselt valmistuda, et olla parim kaaslane, kes suudad olla. Aga kuidas valmistuda? Sellest on AmoreMi kirjutanud näiteks siin.