Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Naine ja mees istuvad vaikides

Sa väärid midagi enamat kui vaikus

Tänane jutt käsitleb mitte niivõrd suhteid ja suhtesolemist kui seda, mis juhtub, kui side kahe inimese vahel järsku katkeb. Seda hetke, kui saabub vaikus.

Vaikusel pole häält, aga ometi ütleb see nii palju. Suhete puhul võib paljudel juhtudel ennustada, et vaikus on lõpu algus. See tähendab, et midagi on muutunud või miski ei tundu (enam) õige. Minu kogemus ütleb, et kui kaks inimest pidevalt suhtlesid, aga nende vahele tekib vaikus, siis on nende lähedane side tugeva hoobi saanud.

Vaikus tähendab, et senine soov palju suhelda on kadunud. Kui ühel midagi huvitavat juhtub, siis tal ei teki enam soovi seda kohe teisega jagada, või ta ei tunne enam huvi teise elu vastu. Vestlemislust on taandunud, nii et inimene taandub koos sellega. Ta eelistab end mitte avada ja endas leiduvat jagada, selle asemel, et öelda, mida ta tunneb.

Vaikus tähendab, et ta räägiks pigem kellegi teisega. Keegi teine asub tekkinud tühjust täitma. Senine side on kadunud, nii et ta investeeriks oma aega ja energiat pigem teise isikusse. Vaikus kujuneb mugavaks väljapääsuks, mille abil eemalduda.

Ootamatu vaikus tähendab, et teine elab midagi läbi, aga on otsustanud seda mitte jagada. Ta tahab kannatada või taastuda üksi. Ta valib teise inimese asemel üksinduse.

Vaikusel on mitu võimalikku tähendust, aga keskne mõte on see, et suhtlus on muutunud. Sõnu asendab mitterääkimine. Kui keegi otsustab teisega enam mitte lähedaselt suhelda, siis ta ei taha seda enamasti hiljem uuesti lähedaseks muuta.

Kuidas toimida, kui kaaslase vaikus on tabanud sind? Sinu asi pole uurida, et mis lahti, vaikus lõhkuda või püüda suhtlus taastada. Su asi pole ka analüüsida, et mis valesti läks, näiteks kas oleksid saanud paremini käituda või midagi paremini sõnastada.

Kui ta valis sinuga suhtlemise asemel ootamatult vaikuse, siis see tähendab, et ta ei pea sind suhtlemise vääriliseks. Aga sa väärid enamat kui vaikus. Sa väärid seletusi. Sa väärid inimesi oma ellu, kelle jaoks oleks raske sinuga ootamatult enam üldse mitte suhelda.

Vaikus on tihti lõpu algus, aga sellel on ka hea omadus: see ütleb palju inimese kohta, kes otsustas mitte enam suhelda. See ütleb, et kui tähtsaks ta sind pidas – et kas ta oleks sind toetanud ja sinu jaoks olemas olnud, kui su elus oleks midagi hullu juhtunud. Sellisel juhul on parem suhtlemine katkestada ilma liigselt pead vaevamata, et miks inimesed on sellised nagu nad on. Sa ei suuda seda nagunii välja mõelda.

Kui keegi sinu juurest ootamatult eemaldub, siis iroonilisel kombel on parim viis reageerida omapoolse vaikusega. Hoia oma sõnu, lähedist ja tähelepanu nende jaoks, kes oskavad neid hinnata.