Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Armastav paar pargis koos armasalt

Sellel on põhjus, miks armastad just inimest, keda armastad

Oled sa kunagi mõelnud, et südameasjade puhul on võimalik tegelikult üsna loogiliselt selgitada, miks sulle teatud inimesed meeldivad – just nemad ja mitte keegi teine või kolmas? Ja lisaks enda eelistuste kohta rohkem teada saada?

Teadlikult võid ju mõelda, et sulle meeldiks partner, kes on nii pikk ja naa paks, nii naljakas ja naa intelligentne, aga teadlik osa meeldimistest ja armumistest on üldpildist see väiksem osa. Nagu jäämäe veepealne tipp. Enamik toimib alateadvuslikul tasandil, millele sa otseselt ligi ei pääse.

Kes soovib, võib väita, et kõik armastusse puutuv on kontrollimatu ja inimesele hoomamatu. Et näiteks asi on feromoonides, mida igaüks eritab ja teised siis töötlevad, ilma et saaks seal teadlikult kaasa rääkida. Aga tegureid, mis panevad kedagi erilise pilguga vaatama – ja kedagi teist mitte -, on tegelikult palju rohkem.

Ilma kogupilti nägemata võib meie käitumine südameasjades tihti arusaamatu või isegi absurdne olla. Türanlik partner mõnitab, tambib su eneseväärikuse mutta ja jätab lõpuks maha – ja sa ikka armastad ega saa temast kuidagi üle. Teine on samas korralik, mõistev ja kohtleb sind hästi – ja sa lihtsalt ei tunne sarnast hoolimist vastu, kuigi ise valisid teda (nagu ka tema sinu).

Lühidalt, on palju intelligentseid inimesi, kelle armusuhted on keerulised ja lahkuminekud rasked. Ja kuna nad pole partnerivalikut mõjutatavatest teguritest suuremjaolt teadlikud, siis probleemid ja raskused kipuvad korduma. Nagu öeldakse: elus on juhuseid, südameasjus mitte.

Leidub inimsuhteid uurivaid psühholooge, kes püüavad meie valikuid suunavaid tegureid mingisse süsteemi panna, neid kaardistada. Rachel Sussman pakub välja sellise lahenduse nagu “isiklik armastuse kaart”.

Tema näeb inimese eelistusi paljude isiklike kogemuste kogumiku/varasalvena, mida hakkame koguma juba sünnist peale.

Kuna see varasalv on ainulaadne (kehtib ainult konkreetse inimese kohta), siis ei maksa selle põhjal suuri üldistusi teha. Eesmärk on olemasolevate andmete põhjal end uurida ja rohkem tundma õppida.

Selles aitab rida üldisi küsimusi, mille põhjal võid juba ise endale täiendavaid küsimusi esitada. Need puudutavad su isiksuse nelja suurt valdkonda:

Bioloogia ehk kui palju geenid on sinu isiksuse arengut mõjutanud. Ehk lihtsamas keeles: kas su eelistused ja suhtealane käitumine on su vanemate/pereliikmete/sugulaste moodi ja kas leiad, et eeskujude mõju saab isiklike valikute käigus muuta?

Kultuurilised mõjud
Kuidas on sinu isiksuse arengut mõjutanud su üldine taust (ühiskond, rahvus, rass, religioon, jõukus jm).

Sotsiaalsed mõjud
Kuidas su enesehinnangut ja maailmanägemist on mõjutanud varases lapseeas ja teismeeas kogetu?

Psühholoogilised mõjud
Kui lähedane sa vanemate või hooldajatega olid ja kas nad andsid sulle piisavalt kindlust tulevase elu suhtes? Neilt õpid sa muuhulgas ka seda, mida tähendab suhtes olla.

See algab juba sellest, kuidas sinuga on käitutud.

Kui kirjeldatud valdkondi uurida – näiteks miks-küsimuste abil ja mõtiskledes, et kui palju oleks su võimuses olemasolevat muuta – siis võid enda eelistuste ja suhtealase käitumise kohta üsna palju uut teada saada. Mis aitab tulevikus ka rohkem rahuldavaid otsuseid teha.

Rachel A. Sussman on psühhoterapeut ja suhteekspert, kes sel teemal palju nii esineb kui ka kirjutab. Ta on avaldanud muuseas raamatu “The Breakup Bible”, mis õpetab lahkuminekust üle saama.