Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Kena naine tutvub mehega

Vaata endasse: millist kaaslast ma oma ellu tegelikult vajan?

Kaaslase otsingul võib probleemiks kujuneda vastuse leidmine küsimusele, et millist inimest ma oma ellu tegelikult vajan. Kuidas teda defineerida? Millised omadused on ta puhul tähtsad, millised toredad, aga väiksema tähtsusega ja mida kindlasti olla ei tohiks? Võib ju lootma jääda puhtalt teie omavahelisele keemiale ja juhusele, kuid suhte kestma jäämise seisukohast on oluline, et mõtleksid enne läbi mida ja keda oma ellu soovid.

Esiteks

on muidugi vaja paika panna põhiline: millist suhet ma otsin? Kas midagi kergemat, mis põhineks meeldival ajaveetmisel, või midagi tõsist? 

Kui vastus on esimene, siis tuleks mõelda, mida on meeldiva ajaveetmise all üldse mõeldud. Kas see hõlmab eelkõige väljaskäimist või ka koos pikemat ajaveetmist – kellegi kodus või nt nädalavahetusel spaas? Kas sa oled huvitatud seksist või tegelikult mitte? Kas oled tegelikult huvitatud eelkõige seksist ega näe võimalust, et teise inimese tõesti oma ellu vastu võtad?

Millegi tõsisema puhul tasub endale selgeks teha, kui ruttu sa valmis oled, et suhe sügavneb. Kas sa otsid kedagi pigem üksinduse leevendamiseks või päriselt pühendumiseks? Kas sul on kombeks teisega läheduse tundmisest ehmuda ja eemale tõmbuda? Kas kujutad ette, et sul on juba lähitulevikus reaalselt aega ja energiat teise inimese jaoks? Mõtle see läbi enne kui tutvuma üldse asud.

Teiseks

Kindlasti peaks kaaluma ka seda, kui hästi sa ennast ja oma suhtevajadusi tegelikult tunned. Ilmselt meil kõigil jookseb suhete teemal peas mingi stoori (või isegi mitu), aga kas see on ikka tegelikkusega vastavuses? 

Kas sa kinnitad endale näiteks, et otsid midagi pikaajalist, aga ükski suhe ei kesta üle paari kuu, heal juhul pool aastat? Kas arvad, et otsid armastust, aga leiad vaid seksipartnereid, kellega kahekesi jäädes isegi midagi asjalikku rääkida ei oska?

Kui sinu peas jooksev lugu ja tegelikud suhted suuresti erinevad, arutle, kuidas oma plaane tegelike vajadustega rohkem vastavusse tuua. Selleks võib esitada endale kontrollküsimusi stiilis – kas senised partnerid on osutunud selliseks, nagu otsisin? Kas see, mis minus uute tuttavate/partnerite juures elevile ajab, on tähtis ka pikas plaanis? Kas mu ootused on realistlikud, eriti arvestades, mida ma ise pakun?

Milleks üldse kõik need küsimused?

Kõigist ülaltoodud arutlustest võib palju kasu olla, sest nende abil saab pilt endale selgemaks. Muidu poleks see nii, et suur osa tutvumistest ja kohtingulkäimistest lõppeb ebarahuldavalt. 

Tihti on vallalised ootusi ja lootusi tulvil, aga avastavad mõne kuu möödudes, et ei leia väljavalitus piisavalt kütkestavat, et suhet sügavamaks ja püsivamaks muuta. Selles on “süüdi” just meie kalduvus jätta enda jaoks paika panemata, mida otsime – mille poole teel oleme. 

Sea endale konkreetsemad eesmärgid, kuhu suhtes soovid liikuda ja kellega koos sa seda rännakut sooviksid ette võtta. Võta endale aega mõelda läbi sinu tegelikud vajadused.

Ära unusta: kaaslane on ka inimene

Suhteasjatundjad kinnitavad, et tutvuste otsimine muutub pahatihti keerulisemaks just ebarealistlike ootuste tõttu. Seda nii enda osas kui ka selle kohta, millisena kaaslast kujutled.

See tähendab, et kasuks tuleb võimaliku kaaslase kujutlemine nii pärisinimesena, kui suudad. Ta on inimene – seega ei saa ta olla ideaalne ja alati muutumatu. Ka temal on omad veidrused ning muutuvad tujud, soovid ja kalduvused, mis ei pruugi sinu omadega kokku sobida. Lihtne näide: inimene meeldib kangesti, aga sa ei kannata seda, et ta suitsetab.

Lisaks on igal kaaslasekandidaadil oma minevik, omad kiiksud, mis ilmnevad just suhtesse astudes, pere (lapsed, lemmikloomad), elustiil, millega arvestama pead (nt meeldib talle igal nädalavahetusel maal käia). On vähetõenäoline, et keegi jõuab sinu ette nn puhta lehena, kelle puhul ei pea arvestama millegagi, mis temaga kaasas käinud.

Ka ebarahuldavaks jäänud kohtingutel ja suhetel on oma suur pluss: neist võib õppida. Heal juhul saab ruttu väga täpselt selgeks, mida sa suhtes ja kaaslase juures üldse ei kannata ning millised puudujäägid sul endal ilmnevad.

Ja lõpuks: suhe nõuab panustamist

Kui ka kõik eelnev probleeme ei tekita ja on hästi enda jaoks läbi mõeldud, tasub meenutada, et ükski suhe pole muutumatu ega viibi vaakumis. Seda mõjutavad kõiksugu tegurid, alustades tujudest ning lõpetades elumuutvate pööreteni (töökohast ilmajäämine, ülikooli astumiseni, pikale reisile minek jne).

See tähendab, et kvaliteetne suhe nõuab panustamist ja pühendumist –  see on nagu potitaim, mis vajab kastmist ja hoolitsemist, et ära ei kuivaks. Mida iganes oma kaaslaselt ootad, meelelahutust või tõsist pikka suhet, ilma mõlemapoolse pingutuseta see ilmselt kaua ei toimi.

Selle kontrollimiseks, kas suhe ka õigel kursil püsib, on aga lihtne küsimus. Kujutle sind ja kaaslast koos ning küsi endalt: kas mul on temaga koos kõigest hoolimata parem kui ilma temata?