Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Kallimaga koos rannal

10 põhjust, miks me armume

Ilmselt igaüks teab, mis tunne on armuda ja armastada. See on üldinimlik – inimesed teevad seda. Aga miks? Selgub, et teadlased on seda uurinud ning toonud eri vastuseid. AmoreMi toimetus teeb sellest väikese kokkuvõtte.

Kui teadlasi uskuda, on armumisel neli peamist eeltingimust, mis loovad selleks soodsa pinnase:

1) Sarnasus:

meile hakkavad meeldima inimesed, kes üldjoontes jagavad meie maailmavaadet, uskumusi, on iseloomult sarnased jm

2) Ühine ruum:

kellega palju kokku puutud, see muutub ka sümpaatsemaks – näiteks veedate koos palju aega, elate lähestikku, puutute palju kokku jm

3) Atraktiivsus:

temas on midagi, mida kõrgelt hindad, näiteks välimus või mõni iseloomujoon, aga ka sotsiaalne staatus, rahakus jm

4) Vastastikune meeldivus:

tihti hakkavad meile meeldima inimesed, kellele meie meeldime ja seda ka välja näitavad.

Neile võib lisada kaks üldisemat lisatingimust, mis võivad ka palju mõjutada kellessegi armuma:

5) Ühiskondlikud mõjutused:

selline kaaslane meeldiks su vanematele, sõpradele või muule suuremale sotsiaalsele grupile, mille arvamus sulle tähtis on. Viimane hõlmab ka seda, kui selline kaaslane tõstab su sotsiaalset staatust, sest ta on näiteks nii ilus, seksikas, rikas, populaarne, mõjukas vms. Siin varitseb aga oht, et kui temaga seostuvad hüved kaovad või muutuvad, tuleb lõpp ka meeldivusele ja suhtele.

6) Vajadustele vastavus:

see isik vastab vajadustele, mida lähisuhtele esitad. Ta võib olla sobiv näiteks perekonna loomiseks, või klapite omavahel hästi voodis, või on temaga hea turvaline ega pea kartma petmist. Ka siin varitseb oht, et kui kaaslase pakutavad hüved kaovad/muutuvad, siis teie suhe muutub oluliselt.

Kui läheneda teemale puhtalt kire ja sensuaalsuse aspektist, võib välja tuua neli eeldust, mis armumist soodustavad:

1) Eriline keskkond:

tavaelust väljaspool on kergem armuda ka inimesse, kes hetkeoludesse hästi sobib ehk õigel ajal õiges kohas on. Mm, reisiromanss: mõnigi meist on just reisil või pikemalt välismaal viibides kellegi kohalikuga romantikat tegema hakanud.

2) Midagi erilist:

midagi temas on niivõrd atraktiivset, et tekitab tugeva ligitõmbe. See võib olla mingi selgelt eristuv asi (nägu, hääl jne) või ka üldisemat, mida on raske sõnadega kirjeldada

3) Otsid armastust:

mõnikord tahame nii väga suhet ja armastust, et kipume kergemini armumistunnet tundma, kui keegi vähegi sobiv välja ilmub.

4) Pole valikut:

kes veedavad palju aega kahekesi ega pääse vahelduseks muu rahva sekka, võivad omavahel päris tugeva sideme luua. Äärmusliku näitena võib tuua vanglaromansid, kus inimesed on ajutiselt armunud ka omasoolisse, kuigi muidu on heterod.

Kokkuvõtteks:

uuringute põhjal ütleks, et tähtsaimad armumist ja ligitõmmet soodustavad faktorid on esimesest grupist punkt number 4 (vastastikune meeldivus) ja viimasest punkt nr 2 (midagi erilist). 

Aga uuringute põhjal ei saa öelda, et väga tihti esineb meeldimahakkamist sarnasuste põhjal, pigem on see soodustav kui määrava tähtsusega asi.

Kindel on aga see, et armumine ja armastus teevad elu ilusamaks ja tuju paremaks, rääkimata kõigest heast, mida kahe inimese armastavast sidemest tekkida võib. Nii et sukeldu tutvumisportaali, sest ilus kevad-suvi ei püsi kaua ja sellest tasub viimast võtta koos sobiva kaaslasega!