Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Naine mehel süles

Kuidas end mitte suhtesse ära kaotada?

Nii mõnigi meist on armunud olekus tundnud soovi kaaslasele kõiges järele anda ja teha kõike nii, nagu just tema seda eelistab. Selles ei ole teatud piirini midagi halba, suhetes on kompromissivõime ja paindlikkus alati tähtsal kohal. 

Küll aga muutub suhtesse “kadumine” teatud punktist ohtlikuks, kuna suhte peaksid moodustama ideaalis siiski kaks iseseisvat isiksust, mitte isiksus ja tema vari või pikendus teise inimese näol. Meie põhiülesanne elus on areneda ning see eeldab teatud iseseisvust ja enesekesksust, mida kellegagi kokku sulades lihtsalt olla ei saa. 

Terved suhted algavad alati tervest suhtumisest iseendasse, mitte enda alla surumisest ja n-ö teistele elamisest (või siis teise äärmusena enda pealesurumisest ja äärmisest isekusest). 

Just vabaduse ja ühtsuse tasakaalu suhetes palju uurinud psühhoterapeut Esthel Perel on selle kokku võtnud kenasti umbes nii: “Armastus toetub kahele asjale: andumine ja autonoomia. Meie vajadus koos olemiseks ei eksisteeri ilma vajaduseta iseolemiseks.”

See hall ala iseseisvaks jäämise ja partneriga ühtesulamise vahel võib olla üsna raskesti hoomatav. Kuidas hoida end suhtesse ära kadumast? AmoreMi toimetus pakub järgnevaid lähenemisi.

Mõtle, mis sulle tähtis on

Kujuta ette, et su elu on nagu üks suur tore tort, mida on võimalik lõigata näiteks neljaks, kuueks või kaheksaks lõiguks. Täpne arv pole oluline, küll aga see, et iga lõik esindab midagi sulle tähtsat – lähisuhe, töö, kindel hobi ja nii edasi. 

Nüüd hinda iga lõiku näiteks skaalal 1–5 või 1–10, kui tähtis see sulle praegusel ajal on, kui palju see sulle hetkel rõõmu toob vms. Tõenäoliselt saavad lõigud erinevaid hinded, mis võivad aja jooksul ka muutuda, sest elu ongi pidevalt muutumises.

Kui aga lähisuhte-lõigule tähtsuse või meeldivuse põhjal pandud hinne on kõrgem kui enamiku teiste lõikude oma, siis võib elu hetkel natuke liiga ühte suunda kaldus olla.

See on mõistagi kõigest üks mõtteharjutus, et oma suhtesse “kadumist” kindlaks teha. Kui see tõesti toimub, siis tunned seda ilmselt südames isegi, et miski muu justkui enam ei loe. See tekitab aga ohu, et sead kogu oma vaimse heaolu teisele isikule, kes ei saa kunagi sellist koormat täie õigusega tunda, sest ta pole su koopia ja tal on oma rada käia. Sina oled ainuke, kes peab oma elu elama ja balansis hoidma.

Võta aeglaselt

Ükspuha, kui sobivad te hetkel teineteise jaoks tundute ja kui kõrgel laes armukemikaalid parajasti möllavad, mingi suhte-etapiga kiirustamine ei ole hea asi. Olgu kõne all siis seksiga alustamine, kokku kolimine, teineteisele armastuse avaldamine, abiellumine, lapse saamine või millest iganes jutt.
 
Miks? Kui sa pole sellel uuel tundel endas veidi settida lasknud, on kerge teha samme, mis seovad kaaslasega tugevamalt, kui tingimata hiljem ise heaks kiidaksid. Samuti võid avastada, et partneri suhteootused ja -vajadused on hoopis teistsugused, kui kujutlesid või tema isegi sõnadega väljendas. Sellisel moel suhtesse kadumisest on raske väheste kadudega väljuda.
 
Mõõdetud tempo ja kiirustamisest hoidumine võimaldavad kontrollida, et teie ootused on sarnased – et te viibite vaimselt nö samal leheküljel. Teie lähedus saab kasvada tempos, mis tundub mõlemale võimalikult mugav ja loomulik. Alguses tavapärane iha ei pimesta suhte puudujääkide ees. 

Ja mis on samuti väga tähtis: te saate oma elud ühendada viisil, mis võimaldab nii koos olla kui ka isseendaks jääda. On vähem tõenäoline, et sa tema nimel kõigest muust loobud. Keegi ei peaks tegema järske ja soovimatuid elustiilimuutusi, ilma selleks vaimselt valmistumata.

Kehtesta end

Suhtesse uppumist aitab vältida see, kui oled enda jaoks paika pannud selle mõttelise ruumi, milles suhe üldse toimida võib. Kasuks tuleb teada, mida suhtes olles kindlasti vajad ja millega kindlasti ei saa leppida või kompromissile minna. Ja tee need kaaslasele täiesti selgeks, vajadusel neist korduvalt juttu tehes.

Kui suudad seda teha, avastad tõenäoliselt, et see muudab teie suhte isegi paremaks, sest sa astud sellesse enesekindlamana ja paremas läbisaamises iseendaga. Kui sa lased aga kaaslasel oma piire aina rikkuda, muutub see väsitavaks ja vaimselt kurnavaks.

Veeda aega eraldi

Eraldi?! Me teame, see tundub mõnel hetkel armulõõmas võimatu. Aga kui üle-eelmine punkt ehk soovitus uutele suhte-etappidele pigem aeglaselt vastu minna kuidagi ei toimi, võta spetsiaalselt ette midagi temast eraldi teha. 

Kui sul on juba eelnevast pere või sõpradega traditsioone, mida enam või vähem regulaarselt koos ette võtsite, siis on lihtne – hoia neist kinni ja ära jäta neid ära ainult sellepärast, et uus kaaslane meeled on vallutanud. Mis veel enam, mõista ka seda, et temagi vajab aega eraldi: sinust, suhtest ja rollist, mille ta suhtesseastumisega võtnud on. 

Kui seda kõike suudad, saad preemiaks midagi head: parema läbisaamise endaga (sest sa pole end unarusse jätnud) ja kvaliteetsema suhte (sest teil mõlemal on hingamisruumi). Ning te tõenäoliselt ka väärtustate teineteist rohkem, sest ei saa kõige kallima seltskonda nii endastmõistetavalt võtta.