Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Vanem paar kallistavad

Soliidse ea eelised: tutvumine vanuses 60+

Inimene võib vallaliseks jääda või püsisuhte järele puudust tundma hakata mis iganes vanuses. Pole ime, kui pärast pereelule ja karjäärile keskendumist tuleb tõdeda, et 60. eluaastad käes, aga kaaslase leidmine on taas päevakorras.

Sellises vanuses tutvuste otsimine on mõnes mõttes kergem kui varem, sest välimus ja ühiskondlik positsioon jäävad üha rohkem tahaplaanile ja esile kerkivad üldinimlikud väärtused, mida enamik nautida oskab. 

Me hakkame enda kõrval puudust tundma inimesest, kellega saab lihtsalt rääkida, näiteks jalutamas või teatris käia ja ennast mugavalt tunda. Tõsi, seda võib öelda iga vanusegrupi kohta, aga just hiljemalt 60. aastates kerkib vajadus selle järele üha teravamalt esile.

Statistika näitab, et kusagil alates 40. eluaastate lõpupoolest on Eestis mehi juba vähem kui naisi. See aga ei tähenda, et sobivat kaaslast on võimatu leida, eriti praegusel ajastul, kus suur ja pidevalt täienev valik avaneb lihtsalt ekraanile kiigates.

Kuna käesolev artikkel ei keskendu teemale ühe soo esindajate vaatenurgast, siis tasub välja tuua see ühisosa, mida ülekuuekümnesed paistavad võrdselt tahtvat. Olulisemaks kui eal varem on muutunud soov saada partnerilt julgustust, mitte kritiseerimist, ja aktsepteerimist, mitte konkureerimist.

Seda viimast tuleb ehk natuke lahti seletada. Tänapäeval on soorollid ja erinevate sugude esindajatele pandud (või siis nende endi võetud) lootused sarnaseks muutunud. Psühholoogiateadlased on ammugi märkinud, et traditsiooniline peredünaamika on kadumas, paljud naised ja mehed konkureerivad enda väärtuse tõestamiseks nii sookaaslastega kui ka üksteisega nii tööl kui ka kodus ja ka muudel rinnetel. 

Selline “sugude võitlus” ei ilmne alati ja kõikjal, aga võtab vahel vägagi terava kuju, eriti kui hakata midagi tõestama ühistele lastele või nende abil.

60. eluaastatesse jõudes sellise konkureerimise vajadus väheneb. Võib-olla me lihtsalt ei jaksa enam. Tõenäoliselt oleme aga lõpuks aru saanud, et elus on tähtsamaid asju. Me tahame enda kõrvale inimest, kellega end lihtsalt hästi tunda ja heidame selleks kõrvale “ideaalse” kaaslase nimekirja. Naine tahab meest, kes laseb end naisena tunda / naiselikkust väljendada, ja vastupidi.

Lühidalt hakkame otsima kedagi, kes on aus ja tõesti on valmis meid lähemalt tundma õppima. Täpselt samad vajadused, millega inimene kunagi kohtinguelu alustab, eks ole. Ring on täis saanud.

Tutvuste otsimisel on kurb tõde, et paljud kipuvad enda kohta valetama, mis tutvuse süvenedes üsna tõenäoliselt ebamugavaid olukordi tekitab, kui siis veel suhtest asja saab. Paraku paistab see kehtivat samamoodi 50. ja 60. eluaastates kaaslasi otsides, ja probleem muutub isegi teravamaks, või siis jääb see varasemast kergemini silma.

Sellest lähtuvalt soovitab AmoreMi toimetus ka nippe, kuidas soliidses eas edukamalt tutvusi sõlmida:

Keskendu kaaslasele

Ära keskendu oma minevikule – saavutustele, kogemustele jm. Sinu kõrval on inimene, kes tahab, et sa just teda tundma õpid, et saaksite koos elust rõõmu tunda. Seda isegi rohkem kui varasemas eas, sest paljud “segajad” nagu tööle keskendumine ja vajadus laste eest hoolitseda on ära langenud/langemas.

Sul on võib olla selja taga pikk kooselu ja erinevad harjumused eelmisest suhtest, aga proovi hoiduda vanade teemade või partneri(te) esile toomisest. Kui soovid, et uuest suhtest saaks asja ja rohkem rõõmu, siis austa uue partneri tundeid ja säästa teda minevikust, et saaksite koos nautida ühist homset.

Ole aus

Ausus tasub alati ära, kui seda ei kasuta peamiselt kritiseerimiseks. Valed tulevad pea alati välja, kui suhtest asja saab. Valesid heastada võib olla oluliselt raskem, kui neid vältida. Su kaaslane on elanud pika elu nagu sinagi, ta on kogenud või kõrvalt näinud tõenäoliselt piisavalt valetamist ja petmist, et seda väga ebameeldivaks pidama hakata.

Eriti aus tasub olla oma minevikusuhete, saavutuste ja terviseprobleemide (sh sõltuvuste) osas, kui need jutuks tulevad. Kui kaaslane teab, millega silmitsi seisab, on suurem tõenäosus, et saate sellest koos üle. Uuringud näitavad, et just nendel teemadel luiskavad 50. või 60. aastates tutvuseotsijad enim.
 
Kritiseeri vähem

Ilmselt meil kõigil on omad kibestumised ja “nupud”, millele vajutades kohe “käima läheme”. Pole vaja teha nägu, et sa oled ideaalne, aga vähemalt esialgu keskendu teile kahele ja mis teie vahel võib toredat olla, mitte sellele, mis maailmas kõik sinu arust hetkel valesti on. 

Lühidalt toetu sellele kuldsele suhtlusreeglile, mis kunagi piisavalt kasutust ei leia ja mis ajapikku üha tähtsamaks muutub: kritiseeri vähem, kuula rohkem. 

Mõtle, kuidas end tutvustada

Võib olla raske uskuda, aga tutvumisprofiil on nagu sinu püsireklaam ja kokkuvõte kõigile, kel vähegi su isiku vastu huvi tekib. Huvitava enesetutvustuse ja sobivate piltide valimine sinna võib olla paras kunst, mistõttu on sellest ka palju kirjutatud (sirvi Amoremi tutvusnõuandeid)

Minimaalselt infot ja üldse mitte pilte sisaldav tutvumiskonto pole kindlasti soovitatav, vaid pigem kõige kindlam viis, et võimalikud kaaslased su isikul üldse ei peatu või väga kiiresti edasi liiguvad.

Piltide valimine ja enesetutvustuse koostamine on tegelikult ka hea treening tulevasteks kohtinguteks, sest sa pead keskenduma ja mõtlema, mida endast üldse esile tõsta ja miks. Võid avastada, et ei tunne end mõnes aspektis üldse nii hästi, kui arvasid, ja tunda soovi end veelgi paremini tundma õppida. Mida teadlikum inimene, seda huvitavam ja meelitavam ta aga teistele on.

Ole realistlik

Mida aasta edasi, seda keerulisem on leida kaaslast. Sellest lähtuvalt soovitame väga tungivalt mõelda, mida või keda enda ellu tegelikult vajad ja milliseid kompromisse oled valmis selleks tegema. Paraku 60 pluss tutvus on midagi muud kui oli tutvumine vanuses 40 - valikud ja võimalused on lihtsalt muutunud.

Mehed võiksid hoolega kaaluda, kas ikka tasub keskenduda kaaslase otsingutes paarkümmend aastat noorematele ja riskida võimalusega jäädagi üksikuks või leida oma ellu inimene, kellega maailmavaade ja elukogemus kattub ning kellega on tore rahulikke õhtuid veeta. Ja naised, võib-olla ei ole enam niivõrd oluline mehe pikkus või kaal või tema tantsuoskus. Võib-olla tasub üle vaadata ka alternatiivid, sest teinekord näkkab sealt, kust seda oodatagi ei oska.

Igal juhul tuleb valmis olla kompromissideks ja vajadusel korrigeerida enda soove.

Kokkuvõtteks

Olenemata vanusest vajame kõik enda ellu armastust moel või teisel. Selleks, et seda tunnet leida, pead olema avatud ja positiivselt meelestatud. Kasuta kõiki saadaolevaid võimalusi tutvumiseks ja küll leiad ka oma uue erilise teise poole! Edu Sulle! 

Tutvumisel on sulle ikka toeks AMOREMI ♡