Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Suhtes paar jalutab rannal

5 asja, mida enesekindel inimene suhetes teisiti teeb 

Öeldakse, et julge pealehakkamine on pool võitu. Kindlasti kehtib see ka tutvusi otsides, kuna enesekindlus on suhteuurijate kinnitusel üks atraktiivsemaid omadusi, mis inimesel olla võib. Selline väide põhineb paljudel uuringutel, kus inimestel on palutud oma ideaalkaaslase omadusi nimetada.

Endas mitte kõhklemine avaldab teistele muljet isegi siis, kui seda on liiga palju, pahatihti isegi ehtsa kõrkuse või egoismini välja. Pole siis ime, et paljudele meeldivad pahad poisid ja saatuslikud naised...

Enesekindel inimene on kaaslase leidmisel üldjuhul edukam. Aga kuna sellist omadust hinnatakse inimese käitumise põhjal, võib tõdeda, et enesekindel teeb suheldes teatud asju teisiti kui teised. Tasub teada, mida täpselt, sest see võib anda otsustaval hetkel eelise ka sulle.

Madal enesehinnang on kindlasti üks asi, millega enda puhul tööd teha. See rikub suhete kvaliteeti, hoiab viletsas suhtes kinni ja tekitab raskusi ka lahkuminekutest toibumisega. Mõistlik enesehinnang ei kingi õnnelikku suhet, aga muudab kergemaks enda mõistmise, et selgelt teada, mida suhtelt vajad, ja annab jõudu vajadusel üksi edasi liikuda.

Iseendast lugupidamist ei saa võltsida, ükspuha kui palju peegli ees endale õhusuudlusi saata või naeratamist harjutada. Küll aga saab seda õppida ja endas kasvatada, mis nõuab küll pingutust ega sünni üleöö.

Julgus end hinnata

Ebakindel inimene püüab teistele meeldida kasvõi isiklike soovide ja vajaduste arvelt. Enesekindel inimene küll arvestab teistega, aga ei sea kellegi heaolu enda omast tähtsamaks, mis tekitab halvemal juhul kõrvalejäetuse tunnet ja isegi depressiooni.

Muidugi on tähtis ja huvitav teada, mida teised sinust arvavad, kuid ainult sina ise tead täpselt, mida väärt oled ja milliseid väärtusi suhetesse omalt poolt tood (olgu siis sõprus-, pere- või armusuhetesse).

Kui tunned soovi või vajadust milleski paremaks muutuda, on see igati okei – aga enese muutmine vaid seetõttu, et usud seeläbi kellelegi rohkem sobivat/meeldivat, toob kokkuvõttes ainult halba. Kuidas saadki end hästi tunda, kui sisimas annab endast pidevalt märku mõte: ma ei ela sellisel moel, nagu ma südames tunnen, et peaksin.

Julgus end mitte süüdistada

Ükski suhe pole kaitstud (pikaajaliste) probleemide ja lõppemise vastu. Ebakindel peab põhjuseks ennast – ennast hindav inimene näeb oma rolli probleemides ja püüab vajadusel end parandada, kuid mõistab, et keegi pole ideaalne ja üks inimene ei saa vastutada mõlema kaaslase probleemide eest.

Tihtipeale saab suhe läbi, sest asjaolud pole mõlemale sobivad. Aga eeldadada alati, et just sina oled vastutav või süüdi, on vale. Sellise mõtlemisega teed liiga ainult endale.

Keegi ei saa kõigile meelepärane olla. Kui sulle meeldib keegi, aga sina talle mitte, siis pole asi tingimata sinus. Tal võib olla palju põhjuseid, miks mitte tahta sinuga lähedaseks saada – alustades sellest, et ta juba on suhtes või ajastus on halb. Aga ära süüdista automaatselt iseennast!

Julgus piire seada

Inimesed testivad teisi inimesi pidevalt, nii plaanipäraselt kui ebateadlikult. Seda ei maksa teistele ette heita, nad on kõigest inimesed ja tõenäoliselt teed sa vahel ise ka seda. Küll aga on mõistlik suhtes või tuttava puhul piire seada, kui tema käitumine ohustab sinu heaolu ja turvatunnet.

Ebakindel inimene talub sellist olukorda vaikides või proovib seda lahendada agressiivselt ning/või tüli norides. Endast lugupidav inimene seletab kaaslasele rahulikult, mis on tema jaoks valesti, ja kui olukorda on võimatu mõlemale rahuldavalt lahendada, eemaldub sellest.

Julgus end usaldada

Paljud on hädas suhetes oma sisetunde kuulamise ja raskes olukorras kindlate otsuste tegemisega. Kui neilt küsida, miks nad passiivseks muutuvad, on neil raskusi ka sellele vastamisega. AmoreMi.ee vastab siis nende eest: ebakindel inimene ei julge oma otsuseid ja otsustusvõimet usaldada.

Aga kuidas veenduda, kas teed õigeid otsuseid, eriti mis suhteid puudutab? Kui sa korraks seisma jääd, probleemile keskendud ja siis tähelepanu sellelt taas lahti lased, tuleb vajalik vastus otsekui ise. Seda tavaliselt mingi hea või halva tunde kujul, vahel ka selge teadmisena, mida oleks vaja edasi teha. Paraku ei meeldi ebakindlale inimesele otsuseid teha ja ta pigem otsustab, et ennast ei saa usaldada...

Julgus vastutust võtta

See on vahest kõige tähtsam punkt siinses nimistus, mis endast lugupidavat inimest ebakindlast eristab!

Enesekindel inimene ei süüdista või halvusta kaaslast, kui end suhtes halvasti tunneb. Ta ei sõima näiteks vastassugupoolt või inimesi üldisemalt, sest ei näe end ohvrina. Ta teab, et kui tahad muutusi, peab neis ise aktiivselt osalema, mitte lihtsalt teisi probleemides ja tema aja raiskamises süüdistama.

Julgus vastutust võtta seostub teise punktiga (süüdistamise kohta). Enda mitte süüdistamine nõuab julgust. Sest kui julged toimuva üle vastutust võtta ja selles oma panust näha, pead leppima teadmisega, et väga palju on suhetes siiski su enda teha. Selline arusaam aga nõuab erilist julgust. Ebakindel asetaks vastutuse pigem kõigele/kõigile teistele kui endale.

***
Kokkuvõtteks tuleb nentida, et enesekindluse kasvatamine algab tõdemusest, et just sina vastutad paljus selle eest, mis su elus ja suhetes juhtub. Kui tahad suhtesse muutust või seda lõpetada, tee selleks vajalikke samme.

Kui aga suhet lõpetada ei taha, ent kaaslasele on mõndagi ette heita, küsi endalt: kas mulle lihtsalt meeldib kaevelda ja kritiseerida või on tõesti aeg see suhe seljataha jätta?

Ja kui asi on pigem soovis kaevelda, siis uuri endast, miks suhtesolemine sinus selliseid ebakindlus- ja muid halbu tundeid esile toob ning kui palju sa saaksid ise nende läbi töötamisel ära teha.

Kuidas see toimub, on aga juba eraldi teema, mida AmoreMi.ee blogi on ka korduvalt käsitlenud, näiteks
4 suhteprobleemi, mille eest vastutad sina – mitte su partner
Teel tundmatusse: kuidas võita tutvuste otsimisega tekkivat ebakindlust
10 sammu eneseaustuseni: teekond, mis aitab edukamalt tutvusi leida
Soovid leida head kaaslast, aga ei õnnestu – loe, mida muuta