Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Värskelt tutvunud paar koos linnas
Suhted  |  Tutvus

10 sammu eneseaustuseni: teekond, mis aitab edukamalt tutvusi leida

Oled kindlasti märganud, et inimesi saadab tutvusi otsides erinev edu. Mõni on selles kobakäpp, paljud ilmselt keskmised (vahel näkkab, tihti ka miskipärast ei õnnestu.) Ja väike osa on ka erakordselt edukad.

Asi pole ainult heas välimuses ja muudes välistes atribuutides. Edukad on enesekindlamad. Neil lihtsalt on rohkem eneseusku ja eneseaustust kui teistel. See toob rohkem tähelepanu ja aitab ka tagasilöökidest kergemini üle saada, mis kokkuvõttes turgutab eneseusku ja -austust veelgi.

Mõni on muutunud enesekindlaks tänu välimusele, mis talle kergesti tähelepanu toob. Mõni on end aga ka “üles töötanud”, mis on täiesti võimalik praktiliselt igaühele – vaatamata sellele, kui kõrgeks ta oma šansse elu suures kohtingumängus varem hindas.

Kuidas end ise siis nii-öelda üles töötada, et edaspidi enesekindlam olla? Meil on hea meel, et küsisid. AmoreMi toimetus on kokku kogunud tähelepanekuid, kuidas enesekindlust kasvatada, ja on valmis neid siin jagama.

Esiteks. Enesekindlus tundub olevat nagu kaasasündinud talent, aga mõnes mõttes on see nagu teised oskused, mida iganes sa oled oma elu jooksul kasvatanud ja juurde õppinud. Ehk siis – enesekindlust saab kasvatada seda treenides või kultiveeris.

Teiseks. Kuidas seda teha? Eneseaustus ei teki oma peegelpildile õhusuudluste saatmisest ja “armastan ennast" tüüpi sõnumite kordamisest, öelgu eneseabiõpikud ja oma seansside eest suurt raha kasseerivad suhtegurud mis tahes. Sellised nipid võivad veidi aidata, aga pigem kinnistavad juba omandatut. Tugev algus on vaja ikkagi endal enne ära teha.

Kolmandaks. Kuidas seda siis ikkagi teha? Väikeste sammude abil. Nagu väike laps ei õpi käima kohe kilomeetreid maha kõmpides või joostes, pead sellega püsivalt tegelema. Olgu siis iga päev natuke või lihtsalt alati, kui tekib olukord, kus saad teha end toetavaid või kahjustavaid valikuid.

Neljandaks. Mida täpselt teha? Tee tutvusi otsides selliseid valikuid, mida ka siis heaks kiidaksid, kui iseenda asemel näiteks sõbra või pereliikme käitumist hindaksid. Millel näed ideaalis tulevikku, isegi kui sul pole tegelikult nüüd ja praegu tahtmist end teisele avada ja teda oma ellu lasta. Valikuid, mida sa ei häbeneks ka hiljem, kui peaksid neid kirjeldama oma tulevasele elu armastusele.

Viiendaks. Aga kuidas teada, mis on väärt valik? Kui pole kohe kuidagi võimalik toetuda eelnevatele suhtekogemustele, mis on tavaliselt hea indikaator, mida sa suhtelt vajad ja tahad. Üldiselt aga mõtle, kas tehtud valikud muudaksid sind pikas plaanis tugevamaks või mõjuksid hoopis nõrgestavalt. Kas sul oleks tehtud valikule mõeldes hea tunne ka homme? Aga nädala pärast? Aasta? 

Kuuendaks. Läheb keeruliseks, aga sul on vaja kindlat ja lihtsat valemit? Tunne sinu sees on üldiselt suurepärane teejuhataja, et tuua enda ellu inimesi, kellel on sinna tõesti midagi süvatasandil lisada. Kui sul on tema seltsis lihtsalt hea olla, on see väärtuslik teenäitaja, et viibite samal “leheküljel”.

Seitsmendaks. Õpi kaaslast tundma, ja seda, milline sa oled koos temaga. Liiga paljud suhted suubuvad peagi pärast algust mugavustsooni, kust on hiljem raske väljuda, sest mõlemad on nii harjunud stabiilse kulgemisega ega taha paati loksutada. Aga kui sa tahad enesekindlamaks muutuda, ei piisa sellest, et teil oli koos hea mugav olla ja tegelikult jäi uurimata, kes sa selline üldse oled ja mida suhtelt tahad.

Kaheksandaks. Sea piire. Ennast austav inimene ei lase kaaslasel kõiki kohtingu- või suhteotsuseid ära teha. Ta usaldab oma sisetunnet, mis ütleb, mis on tema vajadused ja tema piirid, millest pole mõistlik teist üle lasta. Piire võib aja jooksul kohendada – suhte arenedes muutuvad need nagunii –, aga ära tee kõike ainult seetõttu, et kaaslane ütleb. Sa ju tead, mida sa tahad või vajad, ava suu ja edasta see info ka partnerile. Ta ei ole selgeltnägija, et ise kõike teada, mida sinust vaja on teada.

Üheksandaks. Ära ankurda end kaaslase külge, jättes iseennast unarusse. Sul peab olema oma kõik see, mis ennegi – elu, huvid, sõbrad, mis iganes tegi elu elamisväärseks enne kaaslasega kohtumist. Mille põhjal eneseaustus üldse tekkima peaks, kui oled end ammu suhtesse ära unustanud ega tea enam, kes sa oled? Kui piire ei sea, nagu soovitatud, ei teki isegi võimalust endaks jäda.

Kümnendaks. Kui eelnevaid punkte järgid, hakkab eneseaustus kasvama nagu iseenesest. Isegi kui su kõik suhted pole edukad, tead, et oled õigel teel, sest oled enda eest seisnud ja teinud valikuid, mida ei pea endale ega teistele põhjendama, sest need lihtsalt tunduvad õiged.

***

Eneseaustus pole suhtes 100% hädavajalik, mõnigi meist kannatab selle nappuse all terve elu ja võib ikkagi nii sõpru leida kui ka näiteks abieluranda purjetada. See annab aga tutvusi otsides ja ka suhet luues palju juurde. 

Madal enesehinnang on aga ohtlik – paljud ebaterved suhted algavad ja kestavad liiga kaua just selle tõttu, et inimesel pole piisavalt jõudu ebasobivast suhtest taganeda. Selline jõud saab aga tekkida vaid eneseaustuse toel.

Iga terve suhe teise inimesega algab tervest suhtest iseendaga!