Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Mees teeb joogat

„Armasta end“ on vilets nõuanne: loe, mida selle asemel teha!

Oskus end armastada on kahtlemata ülioluline igasuguse suhte loomisel, alates muidugi suhtest endaga. Aga kuna see on oluliselt raskem kui oma õrnad tunded lihtsalt teisele isikule või objektile kanda, siis on selline nõuanne üsna vilets ja sellest on vähe kasu.

Miks enda armastamine siis nii raske on? Eneseabiraamatud, -kursused ja sügavamõttelised Facebooki tsitaadid levitavad seda soovitust usinalt, nii et paljud näivad seda tähtsaks pidavat.

Asi on selles, et paljud ei saa täpselt aru, mida armastamine üldse tähendab. See ei toimu iseenesest, et vajutad klõps lülitile ja head tunded on kohal ega kao. Selline fantaasia teeb meile ainult kahju, sest selle saavutamine tundub võimatu ning sunnib asjatult piinlema ja energiat kulutama.

Enda – või ükspuha mille või kelle – armastamine pole kindel punkt, kuhu jõuda. See on teekond. See on muskel, mida peab vormis hoidma. Ega pärismusklid ka igavesti punnitama jää, kui neid ei treeni, peagi kahanevad ikka väiksemaks ja halval juhul vajuvad lonti ära. Kui tahad armastust või ka musklit alal hoida, pead seda treenima. Jätkuvalt. Kogu elu.

Enda armastamine ei tule alguses muidugi eriti hästi välja, aga kui inimene millegagi süvenenult tegeleb, sellele tähelepanu pöörab, siis see võime saab ruumi kasvada.

Mida rohkem näha enda armastamises elustiili, seda rohkem see õnnestub. Ja mida enam see õnnestub, seda enam muutub see harjumuspäraseks, nii et ei peagi enam (nii väga) pingutama.

Armastuse hulk hakkab suurenema, kogunema nagu suurde klaaspurki kogutavad mündid su elutoas. Siis märkad ka ise, et elu täitub pigem ennast toetavate, mitte hävitavate tegudega. Sisemine kindlus kasvab.

Aga kuidas alustada? Siin on mõned praktilised võtted, kuidas ennast rohkem armastama õppida.

Vali seltskonda

Viibi vähem nende seltskonnas, kes sind negatiivsel viisil mõjutavad, näiteks oma käitumisega stressama ajavad. Mõeldud on selliseid inimesi, kes alati vinguvad, enda ümber draamat loovad, solvuvad, iga asja suureks puhuvad või sinuga manipuleerida üritavad.

Kui sellised isikud kuuluvad su sõprade või pere/sugulaste hulka, siis on ehk raske neid vältida, aga sul on kindlasti võimalik nendega senisest vähem koos viibida. Luba endal aega võtta nendest puhkamiseks või vajadusel ka pikemaajaliseks eemaldumiseks.

Väljenda oma soove

Paljud meist oskavad paremini teisi ümmardada kui oma soove ja vajadusi selgelt väljendada. See on muidugi ohtlik: kui pidevalt annad, ilma et teised seda hindaksid, hakkab see väsitama ja sappi hinge kogunema. Sa asetad end ohvri rolli, ilma et teised täpselt arugi saaks, mis sind närib.

Aga sa pole enam laps, vaid täiskasvanu – seega väljenda end! Ütle, mida sa tahad ja vajad. Selleks ei pea tingimata tüli kiskuma, mossitama, teisi karistama.

Lihtsalt väljenda end. Inimesed võivad olla hoolimatud ja enesekesksed, aga nad tavaliselt siiski tahavad teada, kuidas lähedased end tunnevad ja mida soovivad. Kui ei taha, siis mõtle juba edasi, kas tasuks neist ehk eemalduda.

Ära ela mälestustes

Inimesel on imeline võime nii häid kui ka halbu tundeid ja kogemusi oma kehas talletada, nii et ka hiljem nende meenutamine tundelaengu käivitab. Oma peas elamine on nagu narkootikum, mis vanad tunded taas aktiivseks muudab.

Keha ei oska paraku tõhusalt vahet teha, mis on praegu ja mis oli juba kunagi enne, nii et kasvõi millegi põgus meenutamine võib hoobilt meeleolu muuta. Seega püüa vähem ise oma peas sobrada, keskendu selle vältimiseks kasvõi hingamisharjutustele või tee midagi füüsilist, näiteks hüppa üles-alla või sörgi veidi kohapeal. Füüsiline tegevus on kerge lahendus, et pea selgemaks ja tühjemaks saada.

Arenda end

Enda arendamine paneb alati end natuke paremini tundma. Paraku võib uut suhet alustades see soov tahaplaanile jääda, sest uue armsamaga tundub nii tore lihtsalt kudistada ja aega surnuks lüüa.

Nii et püüa ka suhtes olles end arendada. Proovi uusi hobisid, loe, õpi – mida iganes, mis sind küpsemaks isiksuseks muudab. Kõige võimalusterohkem on näiteks jooga, meditatsiooni või teraapia abil oma üldist teadlikkust arendada. Mida enam vaateväli avardub, seda parem kõigile ja kõigele, mis sinna sisse jääb.

Soov õppida ja areneda on juba ise kindel märk, et inimesel on võimet end armastada. See on hea algus.