Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Armas paarike vaatab koos tulevikku

Kuidas kaaslast leida: küsimused, mis aitavad selle välja uurida

Kui oled üksi ja hinges soov kellegi lähedase järele, siis tekib sul varem või hiljem küsimus, kuidas leida enda kõrvale sobivat inimest. Kaaslase leidmiseks on palju võimalusi (üks neist teadagi Amoremi tutvusportaal). Kuhjaga soovitusi leiab kindlasti nii internetist kui ka erinevate inimeste käelt, kellelt küsida. 

On aga ka süsteemsemaid lähenemisi, millest üks AmoreMi toimetusele hiljuti silma hakkas. Selle autor on suhteterapeudi ja õpetajana töötav John Howard, kelle koduleht on ReadySetLove.com. Tema lähenemine võib tema enda sõnul tulemusi anda kolme kuu jooksul. Järgnevalt pisike kokkuvõte.

Kes ma üldse olen?

Howard esitab tema seansile tulnud inimesele, kellele teeb muret sobiva kaaslase leidmine, esiteks küsimuse: „Kes sa oled?”. 

See tundub ehk lihtsa küsimusena, aga kui hakata hoolega vastusele mõtlema, võib mõnigi jänni jääda. Kes suhteliselt kergesti ja ilma kõhkluseta vastata oskab, on kaaslase leidmisel tõenäoliselt keskmisest edukam. Mis pole ime, sest kes tunneb ennast, oskab paremini ka talle sobivat kaaslast ära tunda.

Parimad vastused puudutavad just vastajat ja tema isiksust ennast, mitte pole üldised ning paljude jaoks sobivad (a la olen seiklushimuline, armastan naerda ja pidutseda).

Kui inimene suudab vastates veel küsijale otsa vaadata ning oskab enda kohta välja tuua nii häid kui ka halbu märksõnu, seda parem. See suurendab tõenäosust, et ta on endas kindel ning taipab tõesti, millist partnerit otsib.

Mida ma kaaslasele pakun?

Mõnigi ootab tulevaselt kaaslaselt tervet hulka omadusi, aga mõtleb oluliselt vähem sellele, mida tal on endal anda. 

See on aga tähtis küsimus omaette. Mõtle, kuidas ja mida panustad suhetesse just sina, olgu need armu- või sõbra- või veel mingit kolmandat tüüpi suhted. Kas sinuga suhte loov isik oleks nende omadustega rahul, mida pakud?

Ootused kaaslasele võiksid olla samas kategoorias sinu enda poolt temale pakutavaga. See on peeglisse vaatamise koht.

Milline ma olen? Aga mu soovitud partner?

Oled mõtisklenud, milline oled ja milline partner sulle meeldiks? Tee selle põhjal üks huvitav mõtteharjutus.

Esiteks koosta nimekirja, kuhu lisa ilma pikalt mõtlemata 5-10 omadust, mis sind kirjeldavad. Viis võiks olla miinimum, aga kümme oleks parem. Lisa ka negatiivseid omadusi. Ja siis lase sind hästi tundval inimesel seda nimekirja hinnata. 

On üllatav, kui palju võivad erineda su nii-öelda tavalised mõtted enda kohta ja need, mille vormimiseks pole sul aega olnud. Ja kuidas võivad lisaks erineda sinu mõtted endast ja selle inimese mulje sinust, kes nimekirja loeb.

Isegi tavaelus nii endastmõistetavad omadused võivad hoobilt ununeda, kui pead end ruttu ja ilma mõtlemata kokku võtma.

Teine nimekiri loo soovitud partneri kohta – mida detailsem, seda parem. Näiteks kas ta on su nägemuses ekstra- või introvert? Kas talle meeldib kodus süüa või restoranis käia? Mis on ta haridustase? Kas talle meeldib pidevalt aktiivne olla või ka lihtsalt kodus mõnuleda? Kui palju tal raha on? Kui kõrgelt ta hindab peret, suhteid, tööalast karjääri? 

Lõpuks jaga kirjapandud omadused kolmeks – kindlasti vajalik, meeldiks sulle väga, võib ka puududa. See võib anda päris hea ülevaate, mida tegelikult otsid ja mis on ideaal.

Kas ma piiran end ise?

Paljud soovivad suhet, aga ei oska arvestada sisemiste mõtete ja konfliktidega, mis võivad piirata selle tõeks saamist. Tihtipeale inimene ei märkagi, mis tema edu piirab, aga õnneks on selles võimalik selgusele jõuda.

Siin võib aidata terapeut või tegelikult ükspuha kes, kui ta on nõus sind eelarvamustevabalt ja pühendunult kuulama. Jaga oma mõtteid ning lase tal kuuldut kommenteerida. 

Kas sa räägid endast, armastusest, kaaslase leidmisest ja suhetest pigem rõõmsa või kurva tooniga? Kas sa eeldad meestest/naistest pigem halba või head? Kas usud, et hea kaaslase leidmine on üldse võimalik – eriti sinu vanuses, taustaga jne? Kas pead kohtingutel käimist meeldivaks või mitte ja miks? Kõik sellised avaldused annavad aimu, kas ja milliseid piiranguid sa endaga kaasas kannad. Enne kui neid ei märka, ei saa neist ka vabaneda.

Selline lähenemine eeldab muidugi ausust nii kuulajalt kui ka sinult enda suhtes. Kui sa pole valmis endale mingis asjas tõde tunnistama, siis sa palju juurde ei õpi.

Kas ma olen suhteks valmis?

Pealtnäha lihtne küsimus... aga kas sa tõesti oled valmis? Suhe pole ainult kirglik suudlemine ja liblikad kõhus, kui kaaslast näed. Õige pea lisanduvad võrrandisse paljud tülikad muutujad nagu suhterutiin, argipäev, töö ja muud igapäevased kohustused, hirmud, tujud, armukadedus jpm. 

Kaaluda tuleb muuhulgas näiteks seda, et kas sul on üldse nii palju aega, et seda pidevalt teise inimesega jagada. Või äkki saad pidevalt teistelt nii palju tähelepanu, et sellest ühele inimesele pühendumise nimel loobumine on liiga raske? Igal juhul tuleb arvestada võimalusega, et sa ei saa suhtes olles enam teha kõike ja täpselt siis, kui ise tahad!

Valem on tõesti lihtne ja lööv: ole vallaline… kuni tunned, et oled valmis suhtesse panustama. Kuni oled valmis kohtingut näiteks nädala jagu ette planeerima, selle asemel, et teha kõik seltskonnaelu puudutavad otsused viimasel minutil – või varuvariandina, kui sõber ootamatult millegi suhtes alt ära hüppas. Kuni oled valmis telefonikõnedele ja sõnumitele mõistliku aja jooksul vastama, selle asemel, et selleks näiteks nädala jooksul aega leida.

Kas peaksin kaaslast ootama või otsima?

Magavale kassile hiir suhu ei jookse. Nii tähtsas asjas nagu sobiva kaaslase leidmine tuleks ise aktiivsust ilmutada. 

Sa oled end tundma õppinud, sobiva kaaslase kuvandi hoolega läbi mõelnud, kõige selle jaoks isegi nimekirju koostanud... Nüüd on aeg endast maailmale märku anda. 

Üks võimalus on käia paikades ja üritustel, kuhu palju suhtlemishimulisi vallalisi kokku tuleb. Teine võimalus on koroonatingimustes ilmselt mõistlikumgi: tutvumisportaali minna.

Kust kaaslast leida?

Igasugustesse klubidesse, huvikoolidesse ja seltsidesse kogunevad inimesed mingite sarnaste tunnuste alusel. Mõtle varasemale mõttemängule, kus soovitud kaaslase omadusi loetlesid – millega just selline inimene end siduda võiks? Tõenäoline on, et selline asutus, üritus või hobi võiks sullegi huvi pakkuda, kui te vähemalt teoreetiliselt hästi sobite. 

Iga üritus või ühistegevus, mida sa võtad ette sulle sarnaste huvidega inimestega, suurendab sobiva kaaslase leidmise võimalusi märkimisväärselt. Alati ei pea selleks raha kulutamagi, on ju võimalik osaleda vestlusringides, tasuta kursustel, vabatahtlike gruppides jm.

Internet on muidugi tänapäeval üks lihtsamaid mooduseid liitumaks erinevate huvigruppidega või endale lihtsalt tutvuskeskkonda konto tegemiseks.

Millal edasi liikuda?

Tähtis osa sobiva kaaslase leidmisel on ebasobivate variantide võimalikult kiire väljasõelumine. Ära kuluta kellelegi liigselt aega lihtsalt viisakusest, aeg on piiratud ressurss kõigi jaoks ja sa ei tahaks vast kellegi huvitavaga kohtumisest loobuda, kuna käid järjest kohtingutel inimesega, kes sind tegelikult väga ei köida. Karm kuid aus tõde nii enda kui kaaslase suhtes tasub pikas perspektiivis ära.

Kas ma olen piisavalt aus?

Ole aus nii nende vastu, kellega midagi üritasid, aga kaugemale minna ei taha, kui ka selles, millisena end kohtingul näitad. Mida rohkem suudad olla, nagu sa tõesti oled, seda kergemini jäävad sõelale need, kellega tõesti päris hästi sobid.

Kui enda puudujääkide, miinuste või väikeste veidruste väljanäitamine on liiga hirmutav, mida see enamiku jaoks kahtlemata on, võid proovida endast koostada ka kiirkokkuvõtteid, mida on võõrale hea esitleda.

Selleks iseloomusta end paari lausega, esitades nii positiivset kui ka vähem positiivset. Näiteks „Ma olen laisk, aga kui juba kodust väljun, siis teen kohe palju põnevaid asju järjest!” või „Ma ei oska süüa teha, aga oskan hästi veini valada / kohvi keeta / kooki teha / Netflixist häid sarju valida”. Need peaks muidugi ka tõele vastama, aga esindatud peaks olema nii hea kui ka mitte nii hea.

Püsi vallaline, kuni kohtad inimest, kellele ise tahad silma vaadata ja tõtt rääkida, selle asemel, et tõde peita või ilusamaks valetada, et teie vahel pingeid ei tekiks.

Kokkuvõtteks

Õigesti valimise oskus on suhete lahinguväljal juba pool võitu. Teine pool on endas neid oskusi arendada, mis õpetavad sind paremini valima – õpi tundma ennast kui ka inimest, keda oma võimaliku kaaslasena näed.

Enda tundmaõppimine aitab valida kaaslast, kes tõesti sinuga sobiks. Kohtingusituatsioonis autentseks (endaks) jäämine aitab kaaslasel, kellele ka sina meeldid, valida sind õigetel põhjustel – mitte pettuse tulemusel, mis nagunii välja tuleb.

Enda tundmaõppimiseks on mitmeid võimalusi, aga kõige lihtsam on nõustaja või usaldusväärse lähedasega arutada, milline sa arvad, et oled ja mida vajad. Mida kauem ja julgemalt arutad, seda rohkem end tundma õpid!

Aga selleks, et enda ellu positiivseid muutuseid tuua, tuleb siiski tegutseda. Alusta juba täna! ;)

- -
Loe ka "Tõelise armastuse võid leida mugavustsoonist väljudes"