Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Liblikad kõhus õnnelik paar

Liblikad kõhus: 5 viisi, kuidas armumine sind tervendab

Ta käitub sinu seltskonnas naljakalt, ta otsib sinuga silmasidet, tema pilk on sind jälgides kuidagi ebatavaliselt soe ja niiske... Head tunded on muidugi juba iseenesest väga toredad, aga kas teadsid, et sellest on kasu ka sinu tervisele?

Siin on AmoreMi tutvusportaali nimekiri meie füüsilist heaolu soodustavatest teguritest, mida armumine tuua või lisada saab. Punktid põhinevad teadusuuringutel, sest armumine pole lihtsalt subjektiivne asi. See tunne toob kehasse bioloogilisi muutusi, mida saab juba teaduslikel viisidel kindlaks teha ja jälgida.

Rohkem heaolutunnet

Näiteks aju naudinguga seostuvas piirkonnas suureneb järsult teatud neurokemikaalide nagu dopamiin ja oksütotsiin tootmine, mis muuhulgas vähendab füüsilist valu ja muudab inimese seksuaalselt aktiivsemaks. Aga ka rõõmsamaks, positiivsemaks ja avatumaks.

Vererõhk alaneb

Kõrge vererõhk on ohtlik seisund, mis suurendab südamerabanduse, insuldi ja neeruhaiguste riski. Selle vastu aitavad ravimid ja teatud elustiili-muudatused (rohkem liikumine, tervislikum toit), aga ka lihtsalt armumine. USAs tehtud uuring näitas, et õnnelikus suhtes püsimine võib ülaltoodud tervisehäirete riski vähendada kuni 12 protsenti.

Stress väheneb

Armumine võib nii kehalist kui ka vaimset stressi muidugi suurendada – peas tormavad mõtted stiilis, et mida ta minust arvab ja kas meil on tulevikku ning ainuüksi temale mõtlemine paneb südame tugevamalt lööma. 

Samas on armumisel ka stressi madaldav toime, kui suudad keskenduda positiivsele, mida see tunne su ellu toob. Isegi, kui tunded pole vastastikused või te ei saa näiteks eriti tihti kohtuda, on ju ainuüksi temale ja sellele tundele mõtlemine meeldiv ja hetkeks lõdvestav tegevus ise.

Ärevus väheneb

Armumine ja lähedase usaldava suhte loomine tekitab paljudes turvatunnet. Selles on „süüdi” taas mainitud hormoon oksütotsiin, mis tekib füüsilisest kontaktist (kallistamine, suudlemine, seks) ja mis tekitab rahulolu- ja turvatunnet ning muudab üldse rahulikumaks. See omakorda tugevdab suhet, mille tagajärjel oksütotsiini tootmine kehas kasvas.

„Liblikad kõhus”

Kes on vähemalt korra tõeliselt armunud, see peaks teadma seda „liblikad kõhus” tunnet, mis võib tekkida ainuüksi armsama meenutamisest, veel enam temaga kohtudes. Taaskord ei ole see pelgalt subjektiivne tunne, vaid midagi täiesti mõõdetavat. 

Nimelt suurendab armumine kehas kortisoolitootmist, mis on neerupealiste koores sünteesitav hormoon, mis muudab inimest lühiajaliselt aktiivsemaks. Sama hormoon tekitab ka pingelises olukorras võitle-või-põgene-sündroomi, mille ilmingud võivad täitsa kattuda sellega, mida me armudes tunneme – südame töö kiireneb, peopesad muutuvad niiskeks, kõhus keerab või muutub imelikult kergeks. Ehk rahvakeeli tunned liblikaid kõhus. 

Armuge, särage ja püsige terved! ♥