Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Naine
Tutvus  |  Suhted

Tutvuseotsijast mehele: mida võiksid teada, et naistest aru saada

Mehed ei mõista naisi – see klišeeline tõdemus on nii vana, et kes enam teab, millal ja mis tingimustel see üldse liikvele pääses. Aga kas see tõele vastab? Mõne mehe puhul kindlasti. Aga mitte kõigi puhul. 

Miks naiste mõistmine nii raske on, aitab selgitada üks tark ja üsna tuntud naine, kes jääb siin nimeliselt välja toomata. Ta oli siiski piisavalt lahke, et AmoreMi lugejaskonda veidi omalt poolt harida.

Kellegi täielikuks mõistmiseks peab kogema elu või kindlat olukorda tema vaatenurgast – kui see pole võimalik, siis jääb arusaamine ka parimal juhul pinnapealseks. Aga mõnigi mees ei saavutagi siin suuremat vilumust, sest ta ei oska asjale õigesti läheneda.

See pole tingimata tema süü. Meie ühiskond üldiselt ei õpeta mehi naisi, suhteid ja seksuaaelu süvitsi mõistma. Ja kui naisteajakirju või -saite lugeda, õpetatakse naisi pigem meestest kasu lõikama või nendega „toime tulema”, kui neile südamega lähenema.

Käesolev artikkel ei võimalda iga olukorda ja inimest eraldi vaagida, nii et peame järgnevas tekstis üldistusi tegema. Nii et ära solvu, kui meeste kohta väidetakse midagi, mis sinu kohta kohe kindlasti ei kehti. Aga kindel on see, et esimese asjana pead mõistma, naiseks olemise kogemus on täiesti erinev sellest, millega sina oma elus harjunud oled. 

Kui sa õpid neid erinevusi märkama ja – veel parem – nendega arvestama, oledki juba ukse avanud, mis võimaldab Veenusel ja Marsil kokku saada ning ühise arusaamiseni jõuda.

Esiteks

Kuna AmoreMi on suhteportaal, siis räägime erinevustest eelkõige suhete kontekstis. Ja siin erinevad meeste ja naiste kogemused juba nullpunktist alates.

Kui mees läheneb naisele, on tema suurimad võimalikud hirmud saada tagasi lükatud ja/või häbistatud. Seetõttu pühendab ta palju aega ja energiat (peas) oma kaitsete ehitamisele ja ülevalhoidmisele – selle asemel, et kulutada neid edukate lähenemisstrateegiate leidmiseks. Mille hulka võiks kuuluda kohtinguelu mõtestamine naise vaatepunktist.

Naine samas olukorras üldjuhul tagasilükatud saamisele väga ei mõtle. Tema põhihirmud on mehi ligi lastes füüsiliselt viga saada või langeda seksuaalse ärakasutamise ohvriks.

Praegu sa mõtled tõenäoliselt: oot-oot, mina ei teeks ju naisele füüsiliselt viga ega üritaks teda seksuaalselt kasutada. Palju õnne. Aga mõnedki teised mehed on selleks võimelised ja valmis ka soodsates oludes tegutsema.

Aga mis veelgi tähtsam: naine ei tea, milline sa oled, kui ta sinuga tutvub. Seda väga tähtsat punkti ei saa unustada. Statistika räägib karmi keelt: suurim oht naiste elus on mehed, keda nad tunnevad. See pole mingi feministlik jura. Enamik naisi, kes saavad füüsilist või vaimset vägivalda kogeda, kogevad seda tänu meestele, keda lähedalt tunnevad.

Aga naiste hirmud ei piirdu füüsiliselt vigasaamisega. Neil on vaja veel oma mainet ja tundeid säästa. Palju naisi voodisse vedav mees on tegija, samasugune naine teadagi kes. Rääkimata sellest, et kui naisele talle lapse teed ja minema jalutad, on ta suure jama sees.

Nii et seda ei saa liiga palju korrata: arvesta naise vaatenurgaga. Mida rohkem oskad mõista ohte, mis meeste lähedusega kaasnevad, seda paremini mõistad naisi ja seda vähem segadust tekitab, kui nad sulle „ei” ütlevad.

Teiseks

Ära näe naises lihtsalt objekti. Avalik ruum, meedia ja reklaam teevad seda sinu eest juba niigi. Tavalistele naistele, kes ei näe välja nagu otse Vogue’i esikaanelt välja astunud, on see ammu tüütuks muutunud ja halvemal juhul isegi eemaletõukav. Ka paljud eriti kaunid naised on tüdinud, et neid ainult ühel viisil vaadeldakse.

See ei tähenda, et sa ei või naises tema ilu või muid häid omadusi näha ja tunda, et see on su jaoks erutav/paeluv. Sul on täielik õigus tema välimust nautida, aga ära unusta, et ta on siiski inimene nagu iga teinegi. Tal on omad mõtted, tunded, maailmavaade. Ta ei taha sulle lihtsalt objekt olla.

Kolmandaks

See on väga tähtis punkt, nii et loe see läbi, mõtle järele ja loe hiljem veel. Üks tavaline naine on meestega võrreldes väga haavatav ja ta ei saa seda kunagi unustada.

Kujutle sellist olukorda. Sa oled vallaline heteroseksuaalne naine, valmis pidutsema ja tutvusi looma. Sa lähed baari – see on küll täis lõbujanulist rahvast, aga sellega kaasnevad omad ohud. 

Siinsed mehed on valdavalt suuremad, tugevamad, kiiremad ja seksihimulisemad kui sina – ja neil on kokkuvõttes vähem kaotada. On tajutav, et juba sinu sisenedes ja lähenedes hakkavad paljudel peades hammasrattad keerlema, et kuidas sulle läheneda ja mida edasi teha. Kui nad tõesti teeksid, mida tahavad, ei suudaks sa neid tõenäoliselt takistada. 

Aga sa võtad siiski julguse kokku ja astud paari sõbraga leti juurde. Ja juba on esimesed kujud valmis sulle ligi astuma ning juttu alustama.

Mõni on täiega tüütu ja ebaatraktiivne ega oska sulle korralikult läheneda. Mõni on miskipärast vihane ja käitub jämedalt, kuigi sa pole talle midagi halba teinud. Mis veel hullem: raske on ka lähemast tutvumisest keelduda, sest mõni ei anna alla ega lahku.

Aga mõni neist on ka väga tore ja ligitõmbav. Nad on huvitava jutuga, vaimukad ja tegelevad igasuguste põnevate asjadega. Sa paistad ka neile meeldivat... Neil on selline mõnus energia, mis kohe põlved nõrgaks võtab.

Kuidas sa end sellises olukorras tunneksid? Ühelt poolt närvilise ja ebakindla ja haavatavana – teisalt tähelepanust meelitatuna, ihaldusväärsena, põnevil. Mõni asi, mis sind ühe mehe juures enim hirmutab, võib teise juures just väga erutav olla. 

Näiteks mees, kes kujutab sulle oma suuruse ja tugevuse poolest suurimat füüsilist ohtu, võib tekitada samas tunde, et tema lähedal oleks nii turvaline. Või siis teine mees, kes tundub paras jobu, oskab sind nii naerma ajada, et lausa ribid valutavad. Kogu see hüpoteetiline õhtu saab olema, kui aus olla, paras vasturääkivuste torm.

Selline ongi suhete ja tutvusteotsimise maailm iga heteronaise jaoks. Iga päev, igas olukorras, tavaliste meeste keskel, kes on „täpselt nagu sina”.

Naised on iga päev ümbritsetud meestega, kes salamisi tahaks nendega vahekorda astuda ja suudaksid seda halvemas olukorras jõuga võtta. Mitte ainult klubides ja baarides, vaid ka kõikjal mujal. Mehed jõllitavad naisi, teevad kohmakaid lähenemiskatseid ja kahemõttelisi märkusi. Sellest ei ole puhkust.

Naine: „Ma tahaks friikartuleid...”

Mees: „Muidugi tahad... Tead, mida mina tahan?”

Kokkuvõtteks

Iga tõsiseltvõetav meestele suunatud tutvumisnõuanne peaks ülal kirjapandut arvesse võtma. Mees peab teadma, et naine ei mõtle seksist, tunnetest ja tutvuste sõlmimisest samamoodi kui tema. Naised on palju haavatavamad ja peavad tahes-tahtmata sellega arvestama.

Seda on hea teada, kui naine sulle näiteks vastakaid signaale saadab või vaheldumisi kutsuvalt ja siis tõrjuvalt käitub. See ei tähenda kohe, et ta on manipuleeriv (kuigi võib olla). 

Tihtipeale ta lihtsalt üritab huvi välja näidata ilma kõiki oma kaitseid alla laskmata – või ta on pidanud neid nii kaua üleval hoidma, et ei oskagi neid enam langetada. Võib-olla sa oled tõesti see tore kutt, kellega ta võiks end turvaliselt tunda – aga kust tema seda teadma peaks? 

Kui ta sinu lähenedes tagasi tõmbub, ära mõtle kohe, et miks ta ometi sinuga seksida ei taha. Õige küsimus oleks: miks ta peaks sind üldse ligi laskma? Kas sina üldiselt usaldad võõraid nii palju, et end nende seltsis ruttu haavatavasse olukorda seada?

Naine suudab sind vaadates ruttu nende kohta päris palju ära öelda. Ka seda, kas ta oleks nõus sinuga pikemalt vestlema või isegi lähedaseks saama. See on tema erioskus, mida tal on olnud võimalik pika aja jooksul lihvida. Talle on rindade kasvamise ajast peale (halval juhul ka enne seda) ebasündsalt lähenetud, kergel või raskemal moel ahistatud, isegi kannul käidud...

Kui sa oled tavaline mees, siis sa tõenäoliselt pole võimeline mõistma, mis tunne on umbes 12. eluaastast kellegi ihade objekt olla, mis sind võib tihti ka ohtu seada. Naised kardavad imelikke tüüpe, sest nad on nendega palju kokku puutunud ja puutuvad ka edaspidi. Nad pole tavaliselt valmis kohe kõiki kaitseid alla laskma ja sinu käte vahele sööstma.

Paljud mehed mõtlevad lugemisega siiani jõudes ilmselt, et pagan, mina olen normaalne tüüp – pole aus, et mind kõigi nende nõmedikega ühte patta pannakse! Ja keegi ei süüdistagi sind siin milleski. Enamik mehi ongi ilmselt normaalsed. Sa kannatad lihtsalt seetõttu, et palju on ka neid, kes halvasti käituvad. Seetõttu ongi väga tähtis naiste vaatenurka mõista.