Amoremi tutvus- ja suhteblogi

vanem naine, noorem mees kohtingul
Suhted  |  Tutvus

Millal võib suur vanusevahe suhtes oluliseks kujuneda?

Vanus on kõigest number: me kõik oleme seda väljendit kuulnud ja paljud nõustuvad sellega. Tõepoolest, keegi pole „kivisse raiunud“, et partnerite (märgatav) vanusevahe peaks lähisuhtes erilist rolli mängima.

Maailm meie ümber on muutumas üha liberaalsemaks kõige, sh ka partnerite vanuse suhtes. Kui varem võis olla ehk normaalne vanema mehe ja noorema naise suhe, siis nüüd ei ole välistatud ka vastupidine võimalus. Partnerite omavaheline vanuseskaala võib kõikuda päris suurtes piirides olenemata soost.

Uurime käesolevas artiklis seda teemat – millal vanusevahe tähtsaks muutub. Ehk sellega soetud riskide kohta.

Teismelised on ohugrupp

Esmalt selline tähtis reegel, et teismeline peaks valima teise omasuguse. Sellel perioodil võib inimene palju ja suhteliselt kiiresti muutuda, eriti varases teismeeas. Tublisti vanema partneri on riskantsem kui eales hiljem.

Vanem partner paneb teismelise õlgadele kohustuse käituda küpsema täiskasvanuna kui too tegelikult on – et olla partneri moodi või isegi tema nõudmistele vastamiseks – ja teismeline pole selleks tõenäoliselt valmis.

Siia kuuluvad ka kergesti tekkima kippuvad paarid, kus näiteks naine on kuni 20 või natuke vanem ning mees oma 30ndates. Sest noored naised tunnevad teravat puudust tähelepanust ning vastavas vanuses härra võib osata seda pakkuda, ja on saanud aega õppida ennastki kõige atraktiivsemast küljest näitama.

Vaimne küpsus

Suure vanusevahega paaride püsimises mängib tõenäoliselt suurt rolli just see tegur. Noorele inimesele on üldiselt omased kärsitus, rahutus ja energilisus, vanemale pigem rahulikkus ja kannatlikkus (kuigi see on muidugi individuaalne). Küsimus on aga: kas suudate teineteise tulisust jahutada või stabiilsust taluda?

Hobid ja huvid

See ei tundu esmapilgul suur asi, aga muutub tublisti tähtsamaks, kui hakkate koos elama. Sest hobid ja huvid mõjutavad nii üldist elustiili kui ka ootusi partneritele.

Näiteks: noor inimene püsib tõenäoliselt kaua üleval ja armastab hommikul kaua magada, vanem inimene on pidanud elu korrektuuride tõttu tõenäoliselt juba harjuma korrapärasema graafikuga. Noor inimene sööb rohkem ebatervislikke asju võileibadest kiirtoiduni, vanem inimene on hakanud tõenäoliselt mõtlema, kuidas oma keha eest hoolt kanda. Või siis noor inimene armastab tümpsu kuulata, aga vanemal ajab see kananaha ihule. 

Kindlasti ei saa üldistada huvide ja hobide mittesobivust erinevate vanuseklasside lõikes, aga oluline on seda partneri valikul kohe ka märgata. Kas olete ikka ühel lainel? Kas üldse teie aktiivsuslevel on samal tasemel?

Ebakindlus

Mõte vananemisest ei meeldi kellelegi, eriti inimesele, kes on suhtes see märgatavalt vanem pool. Kui näed nooremat partnerit omavanusega rõõmsalt vestlemas või muul viisil tema seltskonda nautimas, tekib kergesti mõte, et äkki nad sobiksid paremini või juba meeldivadki teineteisele liiga palju. See tekitab muidugi aga palju ebameeldivaid tundeid ja mõtteid, mis stressi kaasa toovad, alguses mõtlejale-tundjale, siis ka tema partnerile, kui too seda märkab. Ja mida aeg edasi, seda enam võib see tunne süveneda. Juhul kui näiteks 40ndates naine hakkab juhuslikult käima 20ndates kutiga, võib see ju alguses tunduda mõlemale omamoodi põnev seiklus, aga kui sellest kasvab välja juba midagi sügavamat, siis tekib aja jooksul järjest enam kahtlusi ja kõhklusi suhte tuleviku osas ja see lõpeb ühele või mõlemale osapoolele tavaliselt vesiste silmadega.

Minevik

Mida vanem partner, seda rohkem on tal tõenäoliselt „pagasit“, mis suhtesse kaasa tuleb ja millega tuleb kindlasti arvestada. Alustades näiteks laste omamisest, kelle tõttu tuleb vahel suhelda ka nende ema või isa või teab kellega veel.

Enam-vähem samaealiste partnerite korral on lihtsam teise osapoole "pagasiga" toime tulla kuna endal võib olla analoogne seis suhtesse kaasa tuua. Üldjuhul on mõlemad sellega rohkem harjunud ja suudavad ka paremini seda vastu võtta.

Pere planeerimine

Kas ootate elult samu asju? Kümneaastane vanusevahe võib tähendada väga erinevaid hoiakuid. Näiteks: kas vähemalt üks teist tahaks ja saaks veel koos lapsi saada? Kui esialgu ka erinevustest üle olete, võib sellest ajapikku suur hõõrumine tekkida.

See ei ole küll tavaliselt 50+ partnerite peamine mure, aga on kindlasti teemaks juhul kui kokku on saanud näiteks 40ndates ja 30ndates kaaslased. 

Koos vananemine

Jah, ta on 45aastase kohta igati seksikas ja esinduslik, aga kas sa kujutad temaga end koos vanaks saamas? Või siis vastupidi – ta on 20aastase kohta päris küps, aga kas sa tõesti usud, et ta tahab sinuga ka kümne aasta pärast koos olla? Või näiteks: kuidas sa end tunneksid, kui oled keskealiseks saamas ja partner hakkab pensionieaks valmistuma? 

Parim, kui püsipartnerid tunnevad end mugavalt koos igas olukorras ja paigas. Mitte nii, et kodus kahekesi on lahe ja toidupoes ehk ka (kuigi sabas teie ees seisja vaatab imelikult, et ümbert kinni hoiate), aga pidutsemas eelistate käia pigem eraldi, et seltskonnas piinlik ei hakkaks.

Kokkuvõttes

Õnneks on kuldreegel siiski muidugi see, et kui teid endid ei häiri, siis polegi ju probleemi. Kes ikka tahab teise inimesega koos olla, teeb vajalikud ohverdused ja muudatused oma elus, et see toimiks. Suhtega peavad kõik nagunii tööd tegema, olgu nad kasvõi samal päeval sündinud.