Amoremi tutvus- ja suhteblogi

Turvaline tutvus : naine tutvub

Turvaline tutvus internetis: 5 asja, millega arvestada

On kerge mõista, et huvitava võõraga päriselus kohtuda kätkeb teatud riske – vähesed mõtlevad, et ka veebis tasub tutvusi otsida turvaliselt ja olla valmis võimalikeks ootamatusteks.

Turvaline osa tutvumisest tähendab, et igaühele peab jääma õigus otsustada, kui ruttu ta end teisele avab ja endast isiklikku infot jagama hakkab. Kuna ta on ikkagi võõras, ei maksa ruttu avaldada oma telefoninumbrit, täpset elukohta vms.

Sellega me ei kutsu üles valetama – vastupidi, tutvumisprofiili luues tasub aus olla, et hiljem meeldiva inimesega päriselt kohtudes ei tekiks piinlikke olukordi ja valetamisega vahelejäämist.

Niisiis: millega arvestada, kui tutvumisportaali pakutavasse sukeldud ja juba esimesed jutuotsad lahti sõlmid? See artikkel räägib just veebitutvuste turvaliseks muutmisest.

Hoidu kahtlastest tuttavatest

Sa teed seda tõenäoliselt päriselus, kindlasti tasub kahtlastest tuttavatest hoiduda ka internetis. Sellised on esimeses järjekorras näiteks ilma pildita profiilid. 

Üldse tasub skeptiliselt suhtuda profiilidesse, mis jätavad mulje, et inimene on huvitatud pigem oma isiku varjamisest kui reaalsest tutvumisest. Sellised ei sisalda näiteks kasutaja kohta (lühi)tutvustust, või see on lisatud mõne mittemidagi ütleva fraasina või on muul viisil kahtlaselt infovabad.

Mida vähem on profiilis kasutaja kohta infot,  seda skeptilisem tasub sellise tutvuja osas olla. Sageli ütlevad nad vestluses näiteks, et nad ei saa töökoha tõttu avaldada enda fotot või täiendavat informatsiooni, mis teatud juhtudel võib ka tõsi olla, aga pigem siiski üritatakse end välja vabandada. Sellisel juhul küsi julgelt suhtluses täiendavat infot ja katkesta vestlus kui ta sulle siiski mõistlikul määral end avada ei soovi.

Halvimal juhul võib igas mõttes peitu pugenud kasutaja olla pahatahtlik ja olla huvitatud sinu tundlike isikuandmete varastamisest (alustades isikukoodist) ms. Aga ka parimal juhul on murettekitav suhelda isikuga, kes tahab ainult teiste kohta asju teada, aga mitte enda kohta välja anda.

Ära kiirusta oma isikuandmeid jagama

Kui alles veebi teel tutvust teed ehk siis teie tutvus alles suht algusjärgus on, ei ole vaja kaaslasele kohe anda oma telefoninumbrit, täisnime, aadressi jms. Kui ikka väga tahad kiiresti vestlema hakata, kasuta selleks kiirsõnumeid (Messenger, Skype, mis iganes). Võid tutvumiseks teha ju ka eraldi kõnekaarti, mida hiljem on lihtne lõpetada juhul kui tutvusest ei saa asja ja teine osapool liialt pealetükkivaks osutub.

Juba sõnumite teel võib inimesest rohkem aimu saada – kui vigaselt ta kirjutab, milliseid sõnu kasutab, kas talle meeldib ropendada, kui avameelne või pealetükkiv ta olla võib... Ka saad muuhulgas aimu ta huumorimeelest, kui ta sulle meeme saadab.

Turvalisuse seisukohast on kindlasti kasulik suhtluse mõningane teadlik venitamine enne kontaktide jagamist või päris kohtumist. Aga nende mõne kirjaga võib selguda tegelikult nii mõndagi ja võib-olla säästad seeläbi end hilisemast kohtingupettumusest. 

Samas tuleb olla ettevaatlik ka juhul kui vestluskaaslane ainult ilusti kirjutab, kuid ei näita vähematki huvi sinuga kokkusaamise vastu. Selle taga võib olla päris mitu ebameeldivat üllatust: ta on püsisuhtes, mida ei plaanigi lõpetada ; tal on korraga palju suhtlusobjekte tules ; tal on mingid muud varjatud tagamõtted, mis tulevad välja ehk kunagi palju hiljem.

Isegi kui vestluses tundub kaaslane mõistlik, siis säilita kergelt valvsus kuni sa pole temaga päriselt kokku saanud. Esimene kohting lepi kindlasti kokku pigem ajal ja kohas, kus ümberringi on rohkem rahvast. Kontaktide jagamise osas tee pigem otsus peale esimest kohtingut.

Piltide kasutamise kohta

Kasuta tutvumisprofiili luues pilte, mida sa pole sotsiaalmeedias või muudel saitidel avaldanud. Google’it või muid abivahendeid kasutades on kerge veebis sarnaseid pilte otsida (inglise keeles reverse image search) ja sinu kohta rohkem välja uurida. Alustades su ühismeedia-kontodest.

Üldjuhul pole sellest ilmselt hullu – sul ju pole midagi varjata, eksju –, kuid kindlate piltide kasutamine ainult tutvumisprofiili loomiseks aitab vältida võimalust, et keegi su järel innukalt nuhkima hakkab.

Usu meid, kui midagi säärast avastad, võid end päris räpaselt tunda. Justnagu oleks võõras ilma loata su pesu- või sokisahtlis sorinud.

Piltide jagamise osas on mõistlikum igal juhul jääda tutvumisportaali piiridesse või kasutada fotode jagamiseks spetsiaalselt tutvumiseks loodud postkasti, et kaitsta oma identiteeti.

Uuri ühiste tuttavate kohta

Sa ei saa teada, milline keegi on, kui oled temaga alles tutvuse loonud. Üks võimalus oma soodsale või halvale sisetundele kinnitust leida on külastada tema sotsiaalmeediakontot (eeldusel, et oled selle info temalt saanud) ja kontrollida, kas te tunnete samu inimesi.

Kui sa pead teie ühiseid tuttavaid üldiselt usaldusväärseks, on loota, et ka tema on pigem mõistlik. Kui ta paistab suhtlevat mingite kahtlaste tüüpidega, ütleb see ilmselt midagi ka tema enda kohta. Vanasti oli isegi selline vanasõna: ütle mulle, kes on su sõbrad ja ma ütlen sulle, kes oled sa ise.

Ja lõpuks: mida teha kahtlaste isikutega?

Tutvumisteenused pakuvad võimalusi kahtlaseid isikuid blokkida ja neist isegi administraatoritele või muudele korravalvuritele teatada. 

Ilmselt teed nii endale kui ka kaastutvumishuvilistele teene, kui seda võimalust kasutad ja ilmselgelt tutvumiskoha reegleid rikkuvatest isikutest teavitad. See on anonüünme ega too sulle ebasoovitavat tähelepanu.

Kahtlane isik võib näiteks avalikult millegi jaoks raha küsida, teistele ahistavaid sõnumeid saata, püüda midagi müüa või millegagi liituma kutsuda jne. Kui ta tutvumisega ei tegele, siis peaks ta muude asjade jaoks muid internetisaite otsima.

Kokkuvõtteks: interneti teel suhtlemine on üldiselt oluliselt turvalisem kui päriselus kohtumine. Sul on võimalik kaaslase kohta rohkem infot koguda, kui ta tingimata ise paljastaks, ja ebameeldivuste korral ka kergem tutvusest taganeda. Ära lihtsalt kiirusta oma isiklike andmete jagamisega!